جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
محوطه باستانی ازبکی شهرستان نظر آبادمحل کشف اولین خشت دست ساز بشر
ریاست محترم جمهور دکتر حسن روحانی
ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز
کانال تلگرام حامیان میراث فرهنگی استان البرز
«اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»
حلول ماه مبارک رمضان مبارک
سومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری
ولادت امام حسن مجتبی (ع) مبارک باد
ارواحُنا فداک یا زینب


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • فرم ویژه شرکت کنندگان در کاروان صنایع دستی ایران  فرم ویژه شرکت کنندگان در کاروان صنایع دستی ایران  بیشتر ...
 • نمایشگاه کاروان صنایع دستی ایران


  نمایشگاه کاروان صنایع دستی ایران


  بیشتر ...
 • اولین ایستگاه کاروان صنایع دستی ایران -استان البرز
  بیشتر ...
 • کشف یک محوطه نویافته دوران مس سنگی (کالکولیتیک) در استان البرز

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز فرزان احمدنژاد ، از کشف بقایای سقف و کف در یک محوطه نویافته مربوط به دوره مس سنگی متاخر در استان خبر داد و گفت: محوطه ایی تاریخی در شهرستان نظرآباد سال ۱۳۹۱ شناسایی شد و تعدادی سفالینه نیز به دست آمد.

  احمدنژاد در خصوص کشف محوطه نویافته دوران مس سنگی (گازرسنگ شمالی) گفت: در این بازدید علاوه بر سفال به بقایای کوچکی از سقف و کف یک معماری کشف شده است و با توجه به شواهد و داغی های موجود بر روی این بخش از سقف به نظر می رسد که ابتدا با قرار دادن نی های کوچک به صورت عمودی و افقی تودرتو (سبک بافتن حصیر) تیر سقف را آماده می کردند و سپس ملات آماده شده را با فشار داخل سقف آماده شده با نی قرار می دادند و سپس بخش بالایی سقف را سیقلی می کردند.
   

  پایش آثار تاریخی در البرز به صورت دوره ای
  وی در ادامه گفت: با توجه به بررسی های انجام شده بر روی سفال های این تپه مشخص شده است که احتمالا محوطه ای تک دوره ای و مربوط به دوره مس سنگی متاخر بین ۵۸۰۰ تا ۵۳۰۰ سال پیش باشد.
  احمدنژاد اضافه کرد: به احتمال فراوان این تپه روستای کوچکی در نزدیکی ازبکی بوده و با توجه به شواهد به دست آمده به شدت تحت تاثیر محوطه ازبکی قرار داشته است.
  مسئول حوزه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در ادامه خاطرنشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان به صورت دوره ای در حال پایش آثار تاریخی استان است.
  وی در پایان با تاکید بر اینکه تپه های تاریخی استان مورد پایش و ارزیابی کارشناسان باستان شناسی قرار می گیرد، گفت: ساخت و سازهایی که در نزدیکی محوطه های تاریخی انجام می شود،  آمار حفاری های غیر مجاز و همچنین فرسایش طبیعی تپه های تاریخی مورد ارزیابی و بررسی های کارشناسانه قرار می گیرد

  بیشتر ...
 • آغاز صدور کارت شناسایی صنایع دستی در استان البرز
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان البرز براساس دستورالعمل صدور مجوزها از سال جاری مقرر گردید نسبت به صدور کارت شناسایی صنایع دستی برای فعالین صنایع دستی در سه گروه ذیل اقدام گردد:
  1- افرادی که شغل دوم آنها تولید محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی می باشد.
  1-1-افرادی که در دستگاه ها و مشاغل مختلف فعالیت داشته و بنا به علاقمندی مبادرت به تولید و ساخت محصول در یک رشته صنایع دستی(کد دار) می نمایند و از مهارت و تخصص کافی و لازم در رشته مربوطه برخوردار می باشند لیکن بصورت مستمر و مداوم فعالیت ندارند.
  2- افرادی که تولیدات آنها بسیار اندک است به صورتیکه در مقایسه با حداقل درآمد مصوب از سوی اداره کار نتواند از محل تولید محصول امرار معاش نمایند.
  3- افرادیکه به عنوان کارگر ماهر و نیمه ماهر در کارگاههای تولید صنایع دستی زیر نظر کارفرما فعالیت  
  می نمایند.
  در مرحله اول پس از تشکیل پرونده ،بازدید و انجام بررسی های لازم تعداد 24 فقره کارت شناسایی در رشته های معرق چوب- منبت چوب- قلمزنی- تولیدات چرمی دست دوز- بافتنی سنتی و...   در استان البرز صادر گردید

  بیشتر ...
 • صنعت گردشگری از دیدگاه رهبر معظم انقلاب
  جمهوری اسلامی ایران طبق آمارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی از لحاظ جاذبه های طبیعی در رتبه پنجم و از نظر جاذبه های تاریخی در رتبه دهم کشورهای دنیا قرار دارد اما متأسفانه در بهره گیری از این منابع، سهم کمتر از یک درصد کل درآمدهای گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است.
  منتخبی از بیانات معظم له که در ادامه آمده است،  حاکی از اهمیت و اولویت داشتن موضوع گردشگری و نیز ترغیب مسئولان به توجه بیشتر به این مقوله بوده و بر استفاده از پتانسیل های اقتصادی و غیراقتصادی گردشگری تاکید دارد:
  ردیف موضوع خلاصه بیانات:
  ((1 - استفاده از ظرفیت های اقتصادی گردشگری: من تصورم این است که اگر مسئولین کشور  بتوانند از همین مسئله‌ی گردشگری به شکل درست، با تبلیغات صحیح و با جهتگیرىِ صحیح استفاده کنند، درآمد آن، کشور را از همه‌ی معونه‌های دیگر بی نیاز میکند.
   2- در اولویت قرار دادن گردشگری جهت پیشرفت استانی و توسعه مناطق کمتر برخوردار.
  3- استفاده از ظرفیت های فرهنگی گردشگری.
  4- توصیه به حفظ و نگهداری میراث فرهنگی: در بحث گردشگری حقیقتاً ضعیف عمل می‌کنیم که باید اهتمام ویژه‌ای به میراث فرهنگی و گردشگری شود…
  5-معرفی و شناساندن جاذبه های گردشگری برای مسافران خارجی و داخلی.
   6-لزوم توجه به همه انواع گردشگری: به هر حال روی مسئله‌ی گردشگری حتماً بایستی کار شود؛ هم در زمینه‌ی مزارات اسلامی، هم به وسیله‌ی مفاخر ادبی و هنری ما ، هم در زمینه‌ی آنچه که در گذشته‌ی تاریخ وجود داشته است.
  7-بهره گیری از فرصت مسافران گذری.))
  بدیهی ترین و از جهتی مهمترین دیدگاه رهبر انقلاب در خصوص گردشگری « مورد توجه قراردادن، به رسمیت شناختن و واجد اهمیت دانستن موضوع گردشگری است، علاوه بر این، توصیه های ایشان به «استفاده از منافع درآمدزایی و اشتغالزایی گردشگری » و «اولویت قرار دادن گردشگری به منظور پیشرفت استانی و توسعه مناطق کمتر برخوردار» ضمن تاکید همزمان بر «بهره گیری از این پدیده برای معرفی فرهنگ غنی کشور» ، «لزوم صیانت از میراث فرهنگی » و «اتخاذ رویکرد و جهتگیری صحیح در این زمینه» حکایت از نگاه همه جانبه ایشان به موضوع دارد. بنابراین عدم توفیق در عرصه گردشگری در مقطع کنونی را نمی توان معلول نگرش منفی و عدم تمایل حاکمیت به توسعه گردشگری قلمداد کرد . در واقع نگرش حاکمیت به مقوله گردشگری نه تنها منفی و منفعلانه نبوده بلکه فعالانه بر توسعه گردشگری تاکید داشته و به صراحت از وضعیت کنونی گردشگری اعلام نارضایتی می کند. لذا توجه به دیدگاه های ایشان نه تنها چگونگی مواجهه با این پدیده در عرصه سیاستگذاری گردشگری را به خوبی تبیین و تسهیل می کند بلکه توصیه هایی کاربردی در عرصه عمل نیز ارائه می دهد.
   مقام معظم رهبری در سخنان خود بارها بر بحث «اقتصاد مقاومتی» در کشور تأکید فرموده اند. به گفته ایشان «کاهش وابستگی به صنعت نفت یکی دیگر از الزامات اقتصاد مقاومتی است، این وابستگی، میراث شوم صد ساله ماست.»
  به اعتقاد کارشناسان در بخش گردشگری، آنچه که می تواند وابستگی اقتصادی به صنعت نفت را به حداقل برساند بهره گیری از صنعت گردشگری است که در عین حال که به صرف هزینه های کلان، نیازی ندارد به سرعت، اشتغالزا و درآمدزا است.
  رونق گردشگری داخلی در کشور نه تنها افزایش نشاط اجتماعی را برای مردم به ارمغان می آورد و از حجم بزه ها در اجتماع می کاهد بلکه با گسترش آن در سطح بین الملل، ارز آوری کلانی را عاید کشور می کند.
  در شرایط اقتصادی امروز دنیا، ایران جزء ارزان ترین مقاصد سفرها در سراسر جهان قابل معرفی است و در وضعیت کنونی که برای استخراج و فروش نفت باید هزینه های بسیاری را متحمل شد تا به رقمی از ارز دست یافت به سهولت تنها با یک برنامه ریزی هدفمند، هر کدام از گردشگران سایر کشورها در ایران می توانند منبعی از ورود ارز باشند.

  بیشتر ...
 • سخن جناب آقای مسعود سلطانی فر درباره میراث فرهنگی
  صنایع دستی عرصه ای است که به هیچ وجه وابسته به خارج از کشور نیست که بدون وابستگی به تکنولوژی کشورهای خارجی ارزآوری هم برای کشور دارد.
  فعال سازی اقتصاد عرصه فرهنگ و هنر و گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری و تامین نیازهای هنرمندان به راحتی امکانپذیر نیست مگرآنکه وضعیت خود را با توجه به جایگاه قانونی و نیازهای مملکت روشن سازیم.

  بیشتر ...
 • سخن ریاست محترم جمهور حسن روحانی درباره میراث فرهنگی
  حسن روحانی در نشست با مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی: 
  صنایع دستی می تواند عقب ماندگی اشتغال بانوان را جبران کند 
  حسن روحانی: می توان عقب ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد. 

  خبرگزاری میراث فرهنگی: حسن روحانی امروز در نشست با مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن تقدیر از بانوان خانه دار، تاکید کرد: می توان عقب ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد. 
   
  رئیس جمهور در این نشست تاکید کرد که با فعال‌تر کردن صنعت گردشگری و صنایع دستی، می توانیم در مسیر رونق اقتصادی و ترویج انقلاب اسلامی، گام های موثر و بلندی برداریم
   
  او تشویق مردم به مسافرت و گردشگری را در تحکیم خانواده موثر دانست و گفت: مسافرت فواید فراوانی دارد که حاکمیت نشاط و شادابی در خانواده و جامعه یکی از آن فواید و برکات آن است.
   
  رییس‌جمهوری اظهار کرد، صنایع دستی کشور نشان از گذشته پرافتخار باستانی و اسلامی دارد ولی باید ضمن حفظ و حراست از آثار تاریخی، نوآوری را بکار گرفته و به گذشته پیوند دهیم. از همه ظرفیت ها و فرصت های خوب در زمینه صنایع دستی و گردشگری برای رونق اقتصادی و اشتغال زایی استفاده کرد.
   
  روحانی همچنین ضمن تقدیر از بانوان خانه دار و تاکید بر حفظ بنیاد خانواده اظهار داشت: می توان عقب ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد. 
   

  بیشتر ...
 • توضیح در مورد درج یک خبر
  .به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز ؛ پیرو مذاکره در خصوص درج خبرمربوط به حوزه میراث فرهنگی  و ادعای ((گمنامی داش آتای)) استان البرز در خبرگزاری تیتر 1 به اطلاع می رساند: با توجه به خبر مذکور احتمالا منظور خبرگزاری دستکندهای صخره ای اشتهارد  می باشد که به خانه های رملی نیز مشهور است . در خبر مذکور به اشتباه مکان این آثارساوجبلاغ و نظر آباد اعلام شده در صورتی که این اثر در شهرستان اشتهارد است.لازم به ذکر است که کارهای مستند نگاری و استعلام های این اثر تاریخی توسط پایگاه پژوهشی ینگی امام انجام شده است و با توجه به مطالعه سفالهای واقع در محل دستکند های صخره ای اشتهارد احتمالا از دوران اشکانی تا دوران معاصر مورد استفاده بوده است .
  در پیمایش محدوده اطراف این آثار هیچ گور و تد فینی مشاهده نشده است و در تاریخ ایران در هیچ دوره ای مردگان به شکل ایستاده دفن نشده اند.
  پرونده ثبتی این اثر با نام ((دستکندهای صخره ای اشتهارد)) زمستان سال گذشته در شورای ثبت و تعین حریم استان مطرح گردید و جانمایی دستکند برای نقشهGIS به اتمام رسیده و پرونده برای ثبت در فهرست آثار ملی به سازمان میراث فرهنگی ارسال گردیده است. لازم به ذکر است روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرزدر خصوص ارائه مشاوره های تخصصی برای آشنایی دوستان حوزه رسانه اعلام آمادگی می نماید تا در صورت درخواست برای راهنمایی ، از کارشناسان حوزه های تخصصی برای بهره مندی علاقه مندان برنامه ریزی نماید

  بیشتر ...
 • اهداء لوح نشان ملی مرغوبیت به همراه تقدیرنامه به 14 نفر از هنرمندان صنایع دستی استان البرز در سالن جلسات اداره کل به روایت تصویر

  بیشتر ...
 • معرفی 3غرفه استان البرز بعنوان غرفه های برتر در نمایشگاه صنایع دستی
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در آخرین روز بیست و ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی غرفه های برتر از نظر غرفه آرائی و ابتکار در نمایش آثار و نیز طراحی اشیاء معرفی شدند.از بین 12غرفه منتخب در زمینه غرفه آرائی و ابتکار در نمایش آثار 3غرفه به استان البرز اختصاص یافت.این غرفه ها شامل صنایع دستی رس با مدیریت آقای احمد آشتیانی در رشته سفال و سرامیک،صنایع دستی حسین غزنوی در رشته تولیدات سرامیک و صنایع دستی آفرینش با مدیریت آقای یاسر یامی در رشته لایه چینی و خراطی چوب بود.لازم به ذکر است که در نمایشگاه سال جاری این مجموعه با انتخاب فضای خام و ساخت سازه های نمایشگاهی بصورت 
  حرفه ای نسبت به نمایش و معرفی آثار تولیدی خود اقدام نمودند که مورد استقبال بی نظیر بازدید کنندگان قرار گرفت.
  بیشتر ...
 • فراخوان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز
  این اداره کل برای برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نظر دارد با افراد حقیقی-حقوقی ذیصلاح همکاری    می نماید. متقاضیان می توانند حداکثر تا تاریخ 1/4/1395 سوابق کاری به همراه برنامه های پیشنهادی خود را به اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز ارسال نمایند. ضمنا برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 02632829124 داخلی 421 تماس حاصل نمایید.  
  بیشتر ...
 • ثبت سه بنای تاریخی شهر اشتهارد
  به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ مهناز طاهری سرپرست معاونت میراث فرهنگی از ثبت سه بنای ارزشمنداستان البرز در فهرست میراث ملی کشور خبر داد. 
  طاهری اظهار داشت؛ اداره کل و معاونت میراث فرهنگی در راستای حفظ ابنیه تاریخی ارزشمند در فاز نخست اقدام به تهیه  پرونده ثبتی 3 بنای ارزشمند نمودند که پس از تایید شورای ثبت استان به شورای ثبت ساز مان ارسال شد که پس ازتشکیل شورای ثبت میراث غیر منقول سازمان در مورخ 08/03/95وپس از بحث و بررسی کارشناسان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی، درنهایت 3 بنای تاریخی استان البرز مربوط به  شهرستان اشتهارد به ثبت ملی رسید. این سه بنا شامل حسینیه(تکیه)صیادیه و دوبنای حمام مردانه و حمام زنانه می باشند.
  این مقام مسئول در ادامه گفت؛ حسینیه  صیادیه یکی از ابنیه زیبا و ارزشمند شهرستان اشتهارد می باشد که با مساحت 658متر  درمحله صیادیه قرار دارد. این بنا در ضلع غربی امامزاده ام کبری و ام صغری( سلام الله علیه) با جهت شمالی-جنوبی واقع شده . نمای ورودی این بنا شامل سردر آجری ،با طاقنماها و رف های زیبایی از دوران قاجار و درب چوبی می باشد. برای ورود به حسینیه باید از یک هشتی گذشت که فضای آن با آجرکاریهایی زیبایی تزیین شده است، پس از آن به حیاط حسینیه راه می یابد. اطراف حیاط حسینیه غرفه‌هایی در دو طبقه برای استقرار مردم ساخته شده که در ایام عزاداری در آن مستقر می‌شوند. صحن حسینیه نیز محل تجمع هیأت‌های سینه‌زنی و عزاداری است. مصالح ساختمانی بکار رفته در قسمتهای قوسی حسینیه از آجر و گچ است. طبق گفته افراد محلی شبستان اصلی این بنا در زلزله سال ۱۳۴۱ آسیب دیده و بعد از آن طی دو مرحله بازسازی شده است.
  دو بنای دیگر اشتهارد که در فهر ست آثار ملی به ثبت رسید شامل ؛حمام های مردانه وزنانه صیادیه می باشد که در راستای حسینیه و با فاصله کمی از آن قرار دارند.بطور کلی این حمامها شامل سردرورودی،پله ها، بینه و سربینه، دالان، اطا ق نظافتخانه،گرمخانه(خزینه) حوض،هورنو(نورگیر) وکفش کن می باشند، مصالح بکار رفته  در  این دوحمام شامل سنگ لاشه ، آجر(آجر ختایی) که در طاق و قوس و دیوارها استفاده شده همچنین ماسه، آهک و.. است. حمامهای صیادیه اشتهارد  ساده وبدون تزیینات خاصی است. طی دوره های گذشته دچار تغییراتی شده است. قدمت حمام های مردانه و زنانه صیادیه متعلق به دوره قاجاراست.لازم به ذکر است تمامی این بناهادربافت ارزشمند اشتهارد واقع شده است،وهچنین فعالیت این حمامها همچنان ادامه دارد.

  بیشتر ...
 • مدیرکل میراث فرهنگی البرز از افتتاح نخستین موزه خصوصی تمبر استان خبر داد.
  مدیرکل میراث فرهنگی البرز از افتتاح نخستین موزه خصوصی تمبر استان خبر داد. 
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز(( عبدالناصرمیرچی  اظهار کرد: تمبرها به نوعی جزئی از فرهنگ و پیشینه تاریخی هر کشور محسوب می‌شوند. 
  وی ادامه داد: با وجود این‌که امروزه کمتر کسی برای ارسال پیام‌های خود از نامه استفاده می‌کند، اما تمبرها هنوز جایگاه خود را از دست نداده و در میان مردم محبوبیت دارند. 
  میرچی خاطرنشان کرد: تمبرها به‌نوعی سفیران فرهنگی کشورها محسوب می‌شوند و تاریخ ملل را بازگو می‌کنند. 
  این مسئول توضیح داد: تصویری که روی هر تمبر حک می‌شود یک دنیا حرف برای گفتن دارد از همین‌رو نباید از اهمیت تمبرها در زندگی امروز به سادگی گذشت. 
  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به افتتاح نخستین موزه خصوصی تمبر استان اشاره کرد وگفت: این موزه امروز (چهارم خرداد) افتتاح شد. 
  میرچی یادآور شد: این موزه متعلق به یک کلکسیون‌دار کرجی است که از سال 85 تاکنون به طور تخصصی به خرید و نگهداری تمبرهای مختلف مشغول است. 
  مدیرکل میراث فرهنگی البرز خاطرنشان کرد: بدون شک وجود این موزه می‌تواند به یکی از جاذبه‌های گردشگری استان تبدیل شود. 

  بیشتر ...
 • نمایشگاه ملی صنایع دستی پل ارتباطی تولیدکننده و صادرکننده

  نمایشگاه ملی صنایع دستی پل ارتباطی تولیدکننده و صادرکنندهمعاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی گفت:  نمایشگاه صنایع دستی توانست با ایجادپل ارتباطی میان تولیدکننده و صادر کننده, حمایت و اقتصادی کردن نمایشگاه به رشدو توسعه صنایع دستی کمک کند.
  سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری با اشاره به روند برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی گفت: نمایشگاه ها یکی از اهداف برنامه ای ماست که هم در رشد و هم در صادرات صنایع دستی میتواند بسیار موثر واقع شود.امسال نیز علی رغم کاستی های که وجود داشت برگزاری نمایشگاه در این مکان یعنی مصلی تهران با استقبال عمومی مردم روبرو شده است.
  وی ادامه داد: البته امسال با توجه به شرایط خاص مکان برگزاری هنرمندان کاستی هایی رو داشتند که البته با استقبال عمومی قابل توجه نبود. خوشبختانه امسال تمهیداتی اندیشیده شد تا فعالان حوزه صنایع دستی اعم از تولیدکنندگان و صادر کنندگان,تجار ,فروشگاه های نسل جدید, جوانان علاقمند به صنایع دستی, کارگاههای تولید زنده اینجا دورهم جمع شدند.
  وی افزود: از ویژگی که امسال  نمایشگاه بیشتر به چشم میخورد تعامل میان تولید کنندگان و صادرکنندگان و تجار است که این اشنایی و تعامل دو جانبه خود زمینه ساز توسعه تولید وصادرات صنایع دستی ایرانی می شود.
  حسینی مکارم تاکید کرد: براساس گزارش ها امسال سایت های فروش مجازی بیشترین خرید را از نمایشگاه داشتند, همچنین تجار و بازرگانان بسیاری نیز امسال از نمایشگاه خرید داشته و قراردادهایی را منعقد کرده اند که خود از تبعات تعامل مستقیم تولید کننده و صادر کننده است که میتواند پس از نمایشگاه ادامه دار نیز باشد.
  وی یاداور شد:  در میان اثار ارائه شده اثار فاخر نیز در کنار اثار کاربردی و سنتی به چشم میخورد که خوشبختانه مردم میتوانند در هر طیفی که نیاز دارند و علاقمند هستند کالای مورد نظر خود را خریداری کنند.
  وی اضافه کرد: در بازدیدی که از غرفه ها داشتیم مشاهده کردیم هم غرفه هایی که کالای فاخر داشته اند به خوبی فروش داشته و قراردادهای خوب منعقد کرده اند و هم غرفه هایی که کالاهای جدیدتر و با نواوری ارائه کرده اند و همچنین هنرمندانی که کالاهای کاربردی و سنتی داشته اند از فروش و قراردادهای منعقد شده راضی هستند.
  معاون توسعه و مدیریت سازمان تاکید کرد: امیدواریم با توجه بر این امر که مجموعه ای از اثار متنوع صنایع دستی در این نمایشگاه ارائه شده است بتوانیم به رشد کمی و کیفی قابل ملاحظه ای در حوزه صنایع دستی دست یابیم.قطعا نمایشگاه وظیفه نزدیکتر کردن, اشناسازی مردم و مسئولین و تولید کننده و صادر کننده را دارد که بحمدالله این نمایشگاه توانسته در این حوزه بشکلی موفق عمل کند
  بیشتر ...
 • یادداشت / گنجینه های فرهنگی به وطن باز می گردد
  معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی گفت:  نمایشگاه صنایع دستی توانست با ایجادپل ارتباطی میان تولیدکننده و صادر کننده, حمایت و اقتصادی کردن نمایشگاه به رشدو توسعه صنایع دستی کمک کند.
  سمیع الله حسینی مکارم معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری با اشاره به روند برگزاری نمایشگاه ملی صنایع دستی گفت: نمایشگاه ها یکی از اهداف برنامه ای ماست که هم در رشد و هم در صادرات صنایع دستی میتواند بسیار موثر واقع شود.امسال نیز علی رغم کاستی های که وجود داشت برگزاری نمایشگاه در این مکان یعنی مصلی تهران با استقبال عمومی مردم روبرو شده است.
  وی ادامه داد: البته امسال با توجه به شرایط خاص مکان برگزاری هنرمندان کاستی هایی رو داشتند که البته با استقبال عمومی قابل توجه نبود. خوشبختانه امسال تمهیداتی اندیشیده شد تا فعالان حوزه صنایع دستی اعم از تولیدکنندگان و صادر کنندگان,تجار ,فروشگاه های نسل جدید, جوانان علاقمند به صنایع دستی, کارگاههای تولید زنده اینجا دورهم جمع شدند.
  وی افزود: از ویژگی که امسال  نمایشگاه بیشتر به چشم میخورد تعامل میان تولید کنندگان و صادرکنندگان و تجار است که این اشنایی و تعامل دو جانبه خود زمینه ساز توسعه تولید وصادرات صنایع دستی ایرانی می شود.
  حسینی مکارم تاکید کرد: براساس گزارش ها امسال سایت های فروش مجازی بیشترین خرید را از نمایشگاه داشتند, همچنین تجار و بازرگانان بسیاری نیز امسال از نمایشگاه خرید داشته و قراردادهایی را منعقد کرده اند که خود از تبعات تعامل مستقیم تولید کننده و صادر کننده است که میتواند پس از نمایشگاه ادامه دار نیز باشد.
  وی یاداور شد:  در میان اثار ارائه شده اثار فاخر نیز در کنار اثار کاربردی و سنتی به چشم میخورد که خوشبختانه مردم میتوانند در هر طیفی که نیاز دارند و علاقمند هستند کالای مورد نظر خود را خریداری کنند.
  وی اضافه کرد: در بازدیدی که از غرفه ها داشتیم مشاهده کردیم هم غرفه هایی که کالای فاخر داشته اند به خوبی فروش داشته و قراردادهای خوب منعقد کرده اند و هم غرفه هایی که کالاهای جدیدتر و با نواوری ارائه کرده اند و همچنین هنرمندانی که کالاهای کاربردی و سنتی داشته اند از فروش و قراردادهای منعقد شده راضی هستند.
  معاون توسعه و مدیریت سازمان تاکید کرد: امیدواریم با توجه بر این امر که مجموعه ای از اثار متنوع صنایع دستی در این نمایشگاه ارائه شده است بتوانیم به رشد کمی و کیفی قابل ملاحظه ای در حوزه صنایع دستی دست یابیم.قطعا نمایشگاه وظیفه نزدیکتر کردن, اشناسازی مردم و مسئولین و تولید کننده و صادر کننده را دارد که بحمدالله این نمایشگاه توانسته در این حوزه بشکلی موفق عمل کند

  بیشتر ...
 • بازدید جناب آقای دکتر مسعود سلطانی فر معاون محترم رییس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری از غرفه های صنایع دستی استان البرز به روایت تصویر