رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز
محوطه باستانی ازبکی شهرستان نظر آبادمحل کشف اولین خشت دست ساز بشر
نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی وابسته تهران
به کانال تـلگرام حامیان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز بـپـیـونـدیـد
دهه فجرمبارک


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • جلسه شورای فنی
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ مهناز طاهری سرپرست معاونت میراث فرهنگی از تشکیل جلسه شورای فنی درتاریخ 19/11/ 94با حضورمهندس بحرالعلومی عضو هیات علمی پژوهشکده سازمان، مهندس جهان آبادیان، وهمکاران عضو شورای فنی درمعاونت میراث فرهنگی اداره کل خبر داد.
   طاهری اظهار داشت: دراین جلسه مواردی همچون 1-بررسی قطع درختان خشک مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید2-بررسی تعیین حریم ضلع شرقی محوطه ازبکی3-بررسی شرح خدمات پروژه مرمت آثارتاریخی فرهنگی وتعیین حریم محوطه ها وتپه های تاریخی استان  ، و چگونگی رفع موانع و مشکلات آنها موردبررسی قرارگرفته. 
   
  بیشتر ...
 • حضور هنرمندان صنایع دستی البرز در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا

  2 نفر از هنرمندان صنایع دستی البرز خانم شهرزاد علیاری در رشته زیورآلات سنتی و آقای یاسر یامی در رشته  خراطی و لایه چینی چوب در نمایشگاه بین المللی گردشگری شرکت کردند.
  این نمایشگاه از تاریخ 30 دی ماه 94 لغایت 5 بهمن 94 در محل سریاد مادرید اسپانیا برگزار شد.
  لازم به ذکر است که تعدادی از آثار هنرمندان فوق در جلسه کارشناسی های سال جاری موفق به اخذ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی گردیده اند.

  بیشتر ...
 • بازدید معاونین استانداری و مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از مجموعه تفریحی پذیرایی یوسف
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز
  هیربد معصومی معاون عمرانی استانداری البرز و قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر به همراه عبد الناصر میرچی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد مذکور ، حجه اله صادقی فرماندار نظرآباد ، ابوالفضل فانی مدیر کل دفتر فنی استانداری ، مهدی مهرور سرپرست اداره کل مدیریت بحران و.... از مجتمع تفریحی پذیرایی یوسف واقع در کیلومتر 6 جاده کرج چالوس به عنوان نمونه ای موفق از یک واحد پذیرایی جدید الحداث بازدید کردند.
  کیفیت خدمات ارائه شده در واحد های پذیرایی بین راهی ، آشنایی با مشکلات سرمایه گذاران در حوزه گردشگری و برنامه ریزی برای رفع موانع احتمالی موجود ، ایجاد تعامل بین بخشی میان دستگاههای اجرایی باهدف کمک به رونق صنعت گردشگری در کنار ارزیابی عملکرد موثر سرمایه گذاران  در این برنامه نظارتی مد نظر بوده است .
  لازم به ذکر است این بازدید بدر ادامه جلسه هماهنگی ستاد خدمات سفر استان البرز انجام شد. 


  بیشتر ...
 • برگزاری جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز جلسه ستاد خدمات سفر استان به ریاست هیربد معصومی معاون عمرانی استاندار و قائم مقام دفتر خدمات سفر استان برگزار شد.
  در این جلسه که با حضور تمامی اعضاء ستاد اجرایی خدمات سفر استان در سالن جلسات معاونت عمرانی برگزارشد معصومی با تاکید بر ضرورت هماهنگی و یکپارچگی روند خدمات رسانی به مردم و مسافران نوروزی و گردشگران ورودی به استان نظارت جدی و فر آیند ارزیابی عملکرد دستگاهها را خواستار شد .  در این جلسه در مورد انتصاب مسئولین کمیته های ده گانه ستاد اجرایی خدمات سفر تصمیم گیری شد. در ادامه مقرر شد کمیته مدیریت بحران نیز به عنوان کمیته یازدهم ستاد اجرایی خدمات سفر وظایف محوله را اجرا نماید.
  ضرورت هماهنگی در خدمات رسانی ، یکپارچه سازی اطلاع رسانی و تبلیغات، نظارت و بازرسی گسترده به منظور جلو گیری از تضییع حقوق شهروندان به ویژه گردشگران و مسافرین ، ایجاد بازارچه ها و استراحت گاههای بین راهی موقت و دائم ، ایجاد پد هلی کوپتر ، تجهیز مراکز امداد رسانی و اورژانس ، معرفی اعضای  کشیک و فعالیت 24 ساعته دستگاههای نظارتی و خدمات رسان از دیگر مصوبات این جلسه بود.

  بیشتر ...
 • برگزاری جشنواره فجر در ایینه اقوام
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند معاون گردشگری ، از برگزاری جشنواره فجر در آیینه اقوام در مجموعه تاریخی – فرهنگی مروارید خبر داد.
  ترکاشوند ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر و پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد:
  به همین مناسبت
  جشنواره فجر در آیینه اقوام از تاریخ 17 لغایت 30 بهمن ماه 94 در محل مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ مروارید واقع در مهرشهربرگزار میگردد که در همین خصوص مجموعه یاد شده از ساعت 9 صبح الی 10شب  میزبان بازدیدکنندگان وشهروندان عزیز میباشد.
  وی افزود : این جشنواره از 50 غرفه فعال در زمینه صنایع دستی ، سوغات وغذاهای محلی به همراه 5 سیاه چادر عشایر (قشقایی – سیستان وبلوچستان- ترکمن و لرستان ) با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی ، موسیقی محلی و برنامه های آیینی مانند (ایل قشقایی- ایل کرمانج- کردستان – بوشهر – اذربایجان ) تلاش دارد بخشی از آیین ها ، سنت ها و رسوم اقوام ایرانی را به نمایش بگذارد

  بیشتر ...
 • استان البرز در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگ ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند معاون گردشگری از حضور پررنگ استان البرز در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته که از 27 لغایت 30 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می شود خبر داد.                                                                                                        
  این مقام مسوول در ادامه گفت: با توجه به مقوله گردشگری ، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با استفاده از تمامی امکانات به ویژه بخش خصوصی حضوری ویژه در نمایشگاه فوق خواهد داشت به همین منظور تدابیر لازم برای معرفی جاذبه های استان در سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری انجام شده است و همچنین هماهنگی با کلیه تاسیسات گردشگری استان در خصوص تبلیغات و پخش اقلام تبلیغی واحدها در نمایشگاه صورت گرفته و همچنین هماهنگی با کلیه تاسیسات گردشگری استان در خصوص تبلیغات و پخش اقلام تبلیغی واحدها در نمایشگاه صورت گرفته است

  بیشتر ...
 • برگزاری آزمون جامع گردشگری
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند معاون گردشگری ، از برگزاری آزمون جامع گردشگری استان البرز خبر داد.

  این مقام مسوول در ادامه اظهار داشت :آزمون جامع هماهنگ دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی ، راهنمایان ایران گردی و جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی ، روز جمعه مورخ 16/11/94 همزمان با سایر استان های کشور برگزار گردید.

  وی افزود: آزمون از ساعت 9 صبح با حضور ناظر سازمان و حراست اداره کل و سه کارشناس گردشگری استان شروع شد. آزمون مدیر فنی بند ب از ساعت 9 به مدت 110دقیقه و آزمون راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و راهنمایان طبیعت گردی از ساعت 00/11 به مدت 150 دقیقه به طول انجامید در ساعت 30/13 پایان آزمون اعلام گردید.
  ترکاشوند در پایان اعلام نمود: در این آزمون 170 نفر داوطلب شرکت کرده بودند که به تفکیک 91 نفر داوطلب مدیر فنی بند ب و 89 نفر داوطلب راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و 6 نفر داوطلب راهنمایان طبیعت گردی حضور داشتند. که از این تعداد 13 نفر به صورت مهمان از استانهای دیگر در این آزمون حضور داشتند.


  بیشتر ...
 • برگزاری جشنواره غذاهای محلی و سنتیدر شهرستان نظر آبادبه روایت تصویر
  بیشتر ...
 • اطلاعیه
  دفتر امور بانوان وخانواده سازمان و تشکلهای غیر دولتی مرتبط در نظر دارد (( نشست هم اندیشی بانوان کار آفرین در صنعت گردشگری )) را با هدف شناسایی و معرفی توانمندیها در تاریخ 19 بهمن ماه 94 از ساعت 14 الی 17 در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برگزار نماید. از کلیه سمن های فعال و علاقه مند دعوت به عمل می آید تا در این نشست حضور به هم رسانند.
  مکان : تهران خیابان آزادی جنب انوبات یادگار امام

  بیشتر ...
 • جشنواره اقوام ایران در البرز با همکاری میراث فرهنگی استان البرز و شرکت کوچ ایل قشقایی برگزار میگردد
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز در این جشنواره گروههای هنری اقوام کرد ؛ ترکمن ؛ اذربایجان ؛ بوشهری ؛ کرمانج ؛ گیلک ؛ لرستان و قشقایی برنامه های هنری خود را به نمایش میگذارند تعداد 5 تخته چادر با پخت غذاهای محلی و اشهای سنتی 
  سبک سنتی زندگی خود را به نمایش خواهند گذاشت تعداد 50 غرفه از استانهای مختلف صنایع دستی و سوغات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهند داد این نمایشگاه و جشنواره با هدف اشنایی مردم با 
  فرهنگ و سنت گذشته گان و همچنین فراهم کردن محیطی شاد برای خانواده های محترم استان البرز برپا میگردد برنامه های چوب بازی درنا بازی و هله پارکه کردی به همراه عاشق های اذربایجان از برنامه های 
  پرمخاطب این جشنواره میباشد.
  این نمایشگاه هرروزه در کاخ مروارید واقع درمهرشهر ازتاریخ 17 الی 30 بهمن ماه دایر می باشد.

  بیشتر ...
 • ثبت نام آزمون جامع گردشگری
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند معاون گردشگری ، از تاریخ برگزاری و چگونگی ثبت نام در آزمون جامع گردشگری استان البرز خبر داد.

  این مقام مسوول در ادامه اظهار داشت :آزمون جامع هماهنگ دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی ، راهنمایان طبیعت گردی و راهنمایان ژئوتوریسم ، در تاریخ 16/11/94 برگزار خواهد شد.

  وی افزود: با توجه به لزوم استفاده از پرتال ثبت نامی ، ثبت نام فراگیران و متقاضیان از بیست و چهارم دی ماه در سایت ثبت نامی جامع و فراگیر در سطح کشور آغاز شده و تا سی ام دی ماه ادامه خواهد داشت.

  ترکاشوند در پایان با اشاره به پرتال مربوطه به نشانی www.edutourism.ichto.ir   تاکید کرد با توجه به عملکرد سیستم اینترنتی، ثبت نام داوطلبان فقط در تاریخ مذکور امکان پذیر می باشد.


  بیشتر ...
 • حمایت از سرمایه گذاران فعال بخش خصوصی و لغو مجوز سرمایه گذاران غیر فعال
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز صنعت گردشگري در ايران داراي مزيت  های نسبي بسيار بالايي است كه در صورت دستيابي به جايگاه شايسته خويش مي تواند به رشد اقتصادي، بهبود اشتغال، افزايش رفاه اجتماعي و موارد بسيار ديگري منجر گردد.این صنعت پس از صنعت نفت و خودرو به عنوان سومین صنعت در دنیا به لحاظ درآمد زایی و جذب منابع مالی شناخته می شود. در سال های گذشته در برخی از کشورها با رشدی خیره کننده روبرو بوده و عرصه ای برای سرمایه گذاری گسترده محسوب میشود. طبق پیش بینی های انجام شده تا سال 2020 میلادی صنعت گردشگری به لحاظ درآمد زایی در کنار صنعت نفت قرار خواهد گرفت ، از این رو لزوم اهمیت به این صنعت و جذب سرمایه در این بخش به شدت احساس میگردد.
   استان البرز با توجه به قرار گیری در کنار کریدر مرکز به غرب و شمال کشور و قرارگیری در کنار پایتخت ، داشتن جاذبه های بی شمار ، در زمره استان های مسافر پذیر و گردشگری کشور محسوب شده و همواره در اولویت ها و مسیرهای گردشگری قرار دارد.
  این استان با توجه به جاذبه های گردشگری ، تاریخی ، فرهنگی منحصر به فرد بایستی به نحو مناسبی به گردشگران و سرمایه گذاران معرفی شده و زمینه های بهره برداری سرمایه گذاران فعال در این عرصه فراهم گردد.
  عبدالناصر میرچی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: فعال نمودن و توسعه صنعت گردشگري، بي شک نيازمند مشارکت و همکاري هاي بخش خصوصي است. معهذا روشن است که بخش خصوصي در مشارکت خود بدنبال رسيدن به هدف سودآوري است و لذا حمایت از این بخش همواره در اولویت های برنامه سازمانی بوده و از این رو متقاضیانی که از این اداره کل مجوز ایجاد تاسیسات گردشگری دریافت کرده و یا در همین راستا زمین دولتی برای اجرای موارد مذکور تحویل گرفته اند چنانچه بر اساس برنامه های اعلام شده و زمان بندی طرح نسبت به شروع و اجرایی نمودن پروژه اقدام نمایند از حمایت های سازمانی برخوردار بوده و در غیر اینصورت مجوز آنها ابطال و زمین به دولت برگردانده میشود.
  وی افزود:  که هدف از این موضوع سرعت بخشیدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله کشور ، برنامه های توسعه و سیاست های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی بوده و تسریع در این موضوع نیازمند همکاری و تعامل همه دستگاههای استانی و ملی می باشد .امید است در راستای منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید ، گامی بلند در جهت توسعه استان و نظام مقدس جمهوری اسلامی برداریم .
  بیشتر ...
 • تقدیر نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه محترم شهر کرج از اداره کل میراث فرهنگی استان البرز

   به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز حضرت آیت اله حسینی همدانی نماینده محترم ولی  فقیه در استان البرز و امام جمعه شهر کرج و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان ، اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز را مورد تقدیر قرار دادند.
  در این جلسه که با حضور اکثریت اعضای شورای فرهنگ عمومی استان البرز برگزار گردید حضرت آیت اله حسینی همدانی با اشاره به پیگیری های مکرر ایشان از فرآیند آزادسازی محوطه باستانی ازبکی ، و در نهایت دست یافتن به این مهم ، ضمن تبیین جایگاه ارزشمند تاریخی این اثر منحصر به فرد با توجه به قدمت 9 هزار ساله و کشف اولین خشت دست ساز بشر در این مجموعه که از جایگاهی جهانی برخوردار است، بر لزوم حفظ و حراست از آن به عنوان ودیعه ای که می بایست به بهترین شکل ممکن به آیندگان تحویل داده شود  تأکید نموده و از تلاش های ارزشمند اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز و مدیریت جدید این اداره کل تقدیر کردند.

  بیشتر ...
 • ثبت نام آزمون جامع گردشگری:
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند معاون گردشگری ، از تاریخ برگزاری و چگونگی ثبت نام در آزمون جامع گردشگری استان البرز خبر داد.

  این مقام مسوول در ادامه اظهار داشت :آزمون جامع هماهنگ دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی ، راهنمایان طبیعت گردی و راهنمایان ژئوتوریسم ، در تاریخ 16/11/94 برگزار خواهد شد.

  وی افزود: با توجه به لزوم استفاده از پرتال ثبت نامی ، ثبت نام فراگیران و متقاضیان از بیست و چهارم دی ماه در سایت ثبت نامی جامع و فراگیر در سطح کشور آغاز شده و تا سی ام دی ماه ادامه خواهد داشت.

  ترکاشوند در پایان با اشاره به پرتال مربوطه به نشانی  HYPERLINK "http://www.edutourism.ichto.ir" www.edutourism.ichto.ir   تاکید کرد با توجه به عملکرد سیستم اینترنتی، ثبت نام داوطلبان فقط در تاریخ مذکور امکان پذیر می باشد.
  بیشتر ...
 • سعید امینی از برگزاری آزمون های تعیین سطح متقاضیان دریافت مجوزهای صنایع دستی خبر داد
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز
   سعید امینی معاون صنایع دستی  استان از برگزاری آزمون های تعیین سطح مهارت متقاضیان دریافت مجوزهای صنایع دستی  خبر داد.
  وی گفت: در این آزمون تعدادی از متقاضیان در رشته های هنرهای چوبی، شامل معرق، منبت و مشبک منبت ، رشته زیورآلات سنتی و صنایع دستی چرمی شرکت که پس از اخذ آزمون تئوری به صورت عملی نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند. 
  امینی اظهار داشت :  در مرحله آتی، محل فعالیت متقاضیانی که در آزمون کتبی و عملی قبول شده اند نیز مورد بازدید و در صورت تأیید پروانه تولید انفرادی برای این افراد صادر خواهد شد.
  معاون صنایع دستی استان البرز اضافه کرد:  این آزمون ها به صورت فصلی برگزار شده و متقاضیان جدید پس از تشکیل پرونده از طریق اداره پست  برای اخذ آزمون دعوت می گردند که پس از طی مراحل مربوطه و اخذ مجوزهای لازم میتوانند از مزایای آن شامل  حضور در نمایشگاههای منطقه ای و ملی بسته به سطح کار ارائه شده  و همچنین دریافت تسهیلات از منابع مختلف معرفی شده برای توسعه فعالیت بهره مند گردند.
  امینی در پایان افزود :  از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 300 نفر پس از طی مراحل فوق موفق به دریافت مجوز های لازم گردیده اند. که  از این میان تعدادی از متقاضیان در راستای ضوابط و مقررات موجود برای استفاده از  تسهیلات بانکی معرفی شده اند. 

  بیشتر ...
 • شورای ثبت و تعیین حریم استان البرز
  جلسه شورای ثبت و تعیین حریم استان البرز برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ مهناز طاهری سرپرست معاونت میراث فرهنگی از تشکیل جلسه شورای ثبت و تعیین حریم استان البرز با حضور نمایندگانی ازمعاونت عمرانی استانداری البرز، ادره کل راه و شهرسازی، اداره کل منابع طبیعی، شهرداری کرج، اداره کل محیط زیست و کارشناسان میراث فرهنگی استان البرز خبر داد.
   طاهری گفت: در این جلسه که در چهاردهم دی ماه سال جاری در محل معاونت میراث فرهنگی برگزارشد، پرونده تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه تاریخی ازبکی محل کشف کهن ترین خشت دست ساز بشر واقع در شهرستان نظرآباد وهمچنین پرونده های ثبتی حسینیه یا تکیه سیادیه، حمام های مردانه و زنانه سیادیه واقع در شهرستان اشتهارد و پرونده ثبتی قشلاق تپه واقع در شهر کرج، تپه خیر آباد، تپه قیدار و محوطه شهر خاقان واقع درشهرستان ساوجبلاغ مورد بررسی قرار گرفت. 
  وی افزود: در این جلسه پس از طرح ،بحث و بررسی دقیق هر پرونده و استماع نظرات اعضای جلسه درنهایت موارد ذکر شده مورد تصویب اعضای شورای ثبت و تعیین حریم استان قرار گرفته و به منظور تایید نهایی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال خواهد شد.    

  بیشتر ...
 • نشست تخصصی کارگروه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز

   به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز نشست تخصصی کارگروه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز با حضور اعضاء کارگروه و به ریاست دکتر فانی ، مدیرکل  دفتر فنی استانداری البرز در تاریخ پانزدهم دی ماه سال جاری تشکیل  شد.  
   میرچی مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز و دبیر کارگروه در این جلسه ضمن بیان  تاثیرات مثبت گردشگری بر اقتصاد و  تاکید مقام معظم رهبری در مورد توجه قراردادن، به رسمیت شناختن و واجد اهمیت دانستن موضوع گردشگری، و توصیه های ایشان به استفاده از منافع درآمدزایی و اشتغالزایی گردشگری   و  اولویت قرار دادن گردشگری به منظور پیشرفت استانی و توسعه مناطق کمتر برخوردار  ضمن تاکید همزمان بر  بهره گیری از این پدیده برای معرفی فرهنگ غنی کشور ، و همچنین رویکرد دولت تدبیر و امید در خصوص رشد صنعت گردشگری و تأکید  مکرر ریاست محترم جمهور که  مساله گردشگری را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، تبیین فرهنگ انقلاب اسلامی و اشتغال مساله بسیار مهمی دانسته اند. و همچنین بیانات متعدد ایشان در مورد اهمیت بسیار بالای صنعت گردشگری  به خصوص در شرایط پسا تحریم به منظور  برون رفت از شرایط کنونی و رشد و توسعه روز افزون کشور ، لزوم پیگیری و همت بیش از پیش مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی استان در پیش برد این اهداف را مورد اشاره قرار داد . وی یکی از راههای برون رفت از معضل بیکاری را توسعه صنعت گردشگری و بالاخص فعال نمودن مناطق نمونه گردشگری بیان نمود.
   درجلسه کارگروه میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز وضعیت 7 مناطق نمونه گردشگری دارای سرمایه گذار ( شامل فرودگاه آزادی – ایران توسعه – آسمان سو طالقان – کوهسار – چهارباغ – یاس زیدشت – باغستان ) و 10 منطقه بدون سرمایه گذار ( شامل سیبان دره – طالقان- دیزین –عظیمیه-آسارا- اشتهارد – پارک طبیعت و حیات وحش – برغان سنج – دشت شهرستانک- گرمدره ) بررسی و مقرر شد کلیه دستگاههای اجرایی نظر خود را در یک بازه زمانی 15 تا 45 روزه اعلام نموده تا  پس از جمع بندی و تکمیل پرونده ، اطلاعات مذکور برای تعیین تکلیف نهایی برای شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال گردد.
  موضوع  گام دوم تهیه و تدوین برنامه ششم توسعه استان در حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نیز مصوباتی در این داشت:
   در این خصوص  تحلیل وضع موجود توسعه استان – دلایل تحقق اهداف و موفقیت ها – دلایل عدم تحقق اهداف و ناکامی ها – اولویت بندی فرصت ها و قابلیت ها – اولویت بندی نقاط ضعف و موانع توسعه با واقعیت های موجود نیز جزو مصوبات این کارگروه بودند که بایستی تا حصول نتیجه مطلوب مورد پیگیری قرار گیرند.


  بیشتر ...
 • خبرکارشناسی اموال فرهنگی
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان البرز، مهناز طاهری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان  خبر چاپ شده در خبرگزاریها و جراید  مبنی برکشف510 قطعه سکه مربوط به دوره ساسانی را رد کرد.  
  وی در این باره اظهارداشت: درهفته گذشته به موجب ابلاغ شماره9/10/94/2921/941 و براساس درخواست شماره 2/060217/5664/94 کلانتری34 گرمدره تعداد478سکه کشف شده از قاچاقچیان اشیاء تاریخی  برای طی مراحل کارشناسی تحویل اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان البرز گردید.
  وی اضافه کرد: باتوجه به بالا بودن تعداد سکه های مکشوفه و تسریع در امر پاسخگویی جلسه ای در تاریخ 12/10/94 باحضورکارشناسان اموال فرهنگی تشکیل گردید و  براساس آن تعداد 9 سکه باجنس نقره مربوط به دوره ساسانی اصل،تعداد469سکه ازجنس فلزباروکش نقره منسوب به دوره ساسانی (تقلبی) وتعداد32 تکه یاخردهای سکه ازجنس فلز باروکش نقره(تقلبی) مورد بررسی وکارشناسی قرارگرفت.
  وی در پایان افزود: مجموع سکه ها پس از کارشناسی به منظور انجام اقدامات بعدی به واحد حقوقی اداره کل ارسال که پس از طی مراحل حقوقی و براساس اجرای بند 9ماده3قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری نسبت به تحویل آنها به امین اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز اقدام شد.

  بیشتر ...
 • نظارت بر تاسیسات گردشگری استان البرز
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز عبدالناصر میرچی    از ادامه نظارت بر تاسیسات گردشگری این استان خبر داد.
  وی افزود: با توجه به تراکم واحدها و مجتمع های پذیرایی بین‌راهی در محور گردشگری کرج – چالوس، این محور از اهمیت زیادی برخوردار است از این رو تشدید نظارت بر این منطقه گردشگری در اولویت  فعالیت های نظارتی استان قرار دارد. 
  مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز  با بیان این مطلب که بازدیدهای نظارتی در دو قالب تخصصی و تلفیقی به صورت مستمر برای بازرسی از واحدهای پذیرایی در این استان انجام می‌شود، تصریح کرد: بازرسان و کارشناسان معاونت گردشگری در تمام زمینه ها به ویژه بهداشت، رعایت نرخ مصوب، رعایت شئون اسلامی و ایرانی و کلیه مواردی که با سلامت و امنیت گردشگران و مسافران مرتبط است ورود کرده و با متخلفین برخورد خواهند کرد. 
  میرچی در پایان از طرح ساماندهی و درجه بندی سفره خانه های استان خبر داد و گفت الزام این مراکز پذیرایی به رعایت موازین شرعی و اخلاقی از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز است.
  وی اضافه کرد: این فرآیند با همکاری و تعامل همه دستگاه های نظارتی و بازرسی استان انجام می گیرد و می تواند منشأ تغییرات و اصلاحات سازنده ای در این حوزه باشد.

  بیشتر ...
 • سمن های البرز از عبدالناصر میرچی تقدیر به عمل آوردند  سمن های استان البرز از عبدالناصر میرچی تقدیر کردند:
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان البرز سمن های البرز با حضور در دفتر عبدالناصر میرچی از وی به دلیل تلاش های فراوان برای آزاد سازی محوطه باستانی ازبکی با اعطای لوح سپاس تقدیر بعمل آوردند.
  متن این تقدیر نامه بدین شرح است:

  جناب آقای عبدالناصر میرچی
  مدیرکل محترم میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان البرز
  با سلام

  ایران زمین, موزه ای بزرگ از آداب , آیین ها و اندوخته های فرهنگی , تنوع قومی و سرمایه ای بی نظیر برای اعتلای اندیشه ها و صیانت از هویت ملی است. 
  دفاع از حقوق سازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری و حفاظت و حراست از تپه تاریخی ازبکی مرهون زحمات ارزنده جنابعالی و همکاران محترمتان است از این رو ما عضوی از سازمانهای مردم نهاد استان به عنوان حامیان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری , توفیق روز افزون جنابعالی و همکارانتان را در خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اعتلای فرهنگ و هنر کشور عزیزمان را از خداوند منان خواستاریم.


  بیشتر ...

پویا و باوقار، شهوار می رویم
استاده بر مسیر، بیدار می رویم
در باغ انقلاب، شاد و بلند و سبز
هر روز تازه تر، پر بار می رویم
دانش سلاح ما، حق است یار ما
از ذکر یاحسین سرشار می رویم
دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهاي اسلامي، مقطع رهايي ملت ايران و بخشي از تاريخ ماست كه گذشته را از آينده جدا ساخته است. دهه انقلاب از ریشه های اسلام است و آئينه اي است كه خورشيد اسلام در او درخشيد .
  دهه فجر را به تمامی ایرانیان سرزمینم تبریک و تهنیت عرض می نمایم
.