رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز
محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظر آباد
فراخوان دومین جشنواره مشارکت ملی گردشگری


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • تودیع و معارفه به روایت نصویر
  بیشتر ...
 • انتصاب


  محمود کامکار به عنوان معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز منصوب شد.
  وی متولد 1346و دانش آموخته رشته مدیریت برنامه ریزی است.
  ایشان دارای سوابق متعددی در عرصه مدیریت میباشند که ذیلاٌ به چند نمونه اشاره میشود:
  معاون اداری مالی شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی .
  معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد صنعتی تجاری انزلی.
  معاون توسعه خدمات و بهره برداری شرکت توسعه گردشگری ایران.
  معاون اجرائی شرکت خدمات پشتیبانی هما (ایران ایر)
  مسئولیت پشتیبانی و رفاه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور.


  بیشتر ...
 • گزارش آزاد سازی محوطه باستانی ازبکی


  گزارش آزاد سازی محوطه باستانی ازبکی

   


   

  محوطه باستانی ازبکی         

               - موقعیت و محدوده جغرافیایی محوطه باستانی ازبکی:1

     محوطه ازبکی با طول جغرافیایی 34/50 درجه و عرض جغرافیایی 58/35 درجه در 50 کیلومتری غرب شهر کرج ودر حدود 2 کیلومتری غرب شهر سید جمال الدین اسد آبادی ،در شمال شرق روستای ازبکی قرار دارد .ارتفاع زمین های اطراف آن از سطح دریا 1188 متر است.محوطه ازبکی شامل تپه مخروطی شکل بزرگی است به قطر 150 و ارتفاع 26 متر ودر اطراف آن تپه های مارال ،دوشان ،جیران ، گوموش و یان قرار گرفته است. محوطه ازبکی و تپه های اقماری آن به ابعاد تقریبی 1×1 کیلو متر (صد هکتار) می باشد. تحقیقات بعمل آمده توسط سرپرست هیئت کاوش در محوطه حاکی است که تپه های اقماری واقع در شمال تپه مرتفع (تپه اصلی) تا ساحل رودخانه ای که از حدود500 متری آن می گذشته ادامه داشته است

   

            2-وجه تسمیه و پیشینه پژوهشی محوطه باستانی ازبکی:

          نام ازبکی برگرفته از روستا یی به همین نام می باشدکه احتمالا از دوران صفویه  به بعد "یوز بیگی" بوده و با گذشت زمان به" اوز بیگی "و" ازبکی" تغییر یافته است این محوطه باستانی مهم در تاریخ 8/7/1352 به شماره 955 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید بر اساس کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی ازبکی دربرگیرنده تاریخی از اواخر هزاره هفتم پ.م تا دوره اسلامی است یکی از دلایل انتخاب کاوش دراین محوطه باستانی مهم، وجود نمونه هایی از سفال فلات مرکزی با قدمت هزاره چهارم پ.م و پیشتر می باشد. پس از سه سال تحقیقات پیرامون تاریخ و فرهنگ محوطه ازبکی سرانجام با پیشنهاد ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری ،کاوش های باستان شناختی در سال 1377 با سرپرستی "دکتر یوسف مجیدزاده "آغاز شد.کاوش و پژوهش به مدت پنج فصل از سال 1377 تا 1381 به طور منظم و بی وقفه ادامه یافت و  یک فصل حفاری یک ماهه قانع نمودند تا اینکه آخرین و ششمین فصل حفاری از آبان تا آذر 1384 انجام گرفت.نخستین خشت دست ساز بشر در یان تپه (تپه کناری)این محوطه توسط رییس جمهور محترم وقت به نماینده ملل متحد هدیه گردید و اکنون آن محل نگهداری می شود. نتیجه شش فصل کاوش باستانشناختی دراین محوطه تاریخی مهم، انتشار دو جلد کتاب  با عنوان"کاوش های محوطه باستانی ازبکی" تالیف دکتر یوسف مجید زاده، سال 1389می باشد.      

    3- محوطه باستانی ازبکی پس از تاسیس اداره کل استان البرز:

    با تشکیل اداره کل در تاریخ 30/9/1389، پرونده محوطه ازبکی وارد مسیر وروند تازه ای شد. از همان ابتدا رسیدگی به این اثر تاریخی بی نظیر در راس اقدامات مهم قرار گرفت. تلاش وپی گیری هایی جدی برای روشن شدن وضعیت آن به عنوان بخش مهمی از تاریخ این مرز و بوم به شرح ذیل انجام گرفت:

  1-    بازدید معاونت میراث فرهنگی و مدیران کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از محوطه ازبکی.

  2-    برگزاری نشست های متعدد و مکرر با مسئولین ذیربط استان و شهرستان .

  3-    پیگیری مدارک و اسناد مربوط به مالکیت آن از اداره کل ثبت استان و شهرستان نظرآباد.

  4-    برگزاری نشست با مالک محوطه در خصوص مباحث حقوقی آن با حضور فرماندار نظر آباد.

  5-   برگزاری نشست تخصصی با عنوان "بررسی یافته های باستان شناسی محوطه ازبکی" به مناسبت هفته پژوهش در تاریخ 24/9/1390 در دانشگاه آزاد کرج  با سخنرانی سرپرست و اعضای  هیئت  کاوش محوطه مذکور با حضور مسئولین استان، شهرستان ها،سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ، پیشکسوتان باستان شناسی کشور، محققان، دانش پژوهان و دانشجویان.

  6-مرمت و ساماندهی یافته های معماری تپه های مارال،دوشان ،جیران وتپه اصلی و گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم ضلع شمالی تپه اصلی از محل اعتبارات ملی سالهای 90تا 93. تا اینکه با انتصاب مدیر کل وقت جناب آقای مهندس میرچی ، چگونگی روند پیگیری پرونده ساماندهی و تملک این اثر مهم باستانی با سرعتی بیشتر وارد سراشیبی حرکت قرار رگرفت چرا که از اهداف بزرگ مدیر کل به سرانجام رسانیدن این موضوع مهم بود وبا جستجوی راهکارها و راهبردهای جدید و با برقراری ارتباطات با مسئولین سازمانی و استانی بویژه دادگستری استان البرز و شهرستان نظرآباد ،توانست پروژه ای که پیگیری آن از سال 1390 شروع شده بود و همچنان در پیچ و قوس بود ،طی چهارماه به سرانجام برساند و نتیجه آن در تاریخ 28/5/94 باعث گردید نگین البرز آزاد گردد و به تملک دولت جمهوری اسلامی ایران درآید. محوطه باستانی و ارزشمند ازبکی نه تنها به عنوان بخش مهمی از تاریخ این استان به شمار می رود بلکه بخش مهمی از تاریخ کشور ایران و بخصوص فلات مرکزی محسوب می گردد. وجود تپه های اقماری متعدد با داشتن تاریخ گوناگون از هزاره هفتم قبل از میلاد تا دوره اسلامی و طبیعت بکر و زیبای پیرامون این محوطه ، آنرا منحصر بفرد نموده وبه همین دلیل قابلیت آن در فهرست ثبت جهانی را رقم می زند. به علت قرارگیری آن بر سر راه استراتژیکی کشور به غرب و شمال کشور ، قابلیت سایت گردشگری را بخوبی داراست و به دلیل وجود معماری غنی و بی نظیر دوره تاریخی ماد ، قابلیت ایجاد پایگاه سایت مادشناسی را دارد.

   

                      خدایا چنان کن سرانجام کار                         تو خشنود باشی و ما رستگار

   

  بیشتر ...
 • پیام تسلیت