رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
ماه مبارک رمضان مبارک باد


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • دکتر روحانی: معرفی نشانه های تمدن ملتی بزرگ، می تواند پیام فرهنگ، دانش و بزرگی این ملت را به جهانیان برساند
  حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان با صدور پیامی از تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ثبت جهانی شهر سوخته تشکر کرد.
  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در متن پیام دکتر روحانی  خطاب به مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آمده است:
  "گزارش شما در مورد موفقیت در ثبت "شهر سوخته" در فهرست میراث جهانی یونسکو موجب مسرت گردید و بی تردید موجب خوشحالی مردم عزیز کشورمان می باشد.
  معرفی نشانه های تمدن ملتی بزرگ، می تواند پیام فرهنگ و دانش و بزرگی این ملت را به جهانیان برساند.
  ثبت آثار تمدنی کشورمان در فهرست میراث جهانی می تواند ایران را به عنوان یکی از قطبهای مهم گردشگری فرهنگی به جهان بشناساند. امیدوارم کسب این توجه جهانی، بتواند مزیت های استان سیستان و بلوچستان را برجسته تر کند و مسیر توسعه پایدار این استان بزرگ را پرشتاب سازد.
  ضمن تقدیر از این تلاش ارزشمند، مراتب تشکرم را به همه همکاران آن سازمان ابلاغ نمایید."
  بیشتر ...
 • تداوم جهادی طرح ملی حمایت از مالکان اماکن تاریخی در استان‌ها
  مدیر عامل صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی گفت: طرح حمایت از مالکان اماکن تاریخی با هدف حفاظت و احیاء بناها و بافت های تاریخی شهرها که بنا بر سیاست گذاری ریاست سازمان به عنوان برنامه اصلی صندوق احیاء مورد اقدام قرار گرفته است با فرایند و فعالیت های ادارات کل میراث فرهنگی استان ها به صورت جهادی به پیش می رود.
  احسان ایروانی طی پنجمین سفر استانی در خصوص روشنگری و ایجاد جریان طرح ملی حمایت از مالکان، هفته گذشته با سفر به استان کردستان و برگزاری نشست تخصصی در دفتر معاون عمرانی استانداری کردستان و با حضور فرماندار سنندج، مدیرکل میراث فرهنگی و مدیرکل راه و شهرسازی استان، نماینده و رؤسای شورای اسلامی شهرهای تاریخی این استان و شهردار سنندج این موضوع را مورد پیگیری قرار داد.
  ایروانی با اشاره به نتایج مثبت این جلسه گفت: هدف از این طرح ایجاد شرایط ارزش افزوده لازم برای اماکن تاریخی در بافت تاریخی شهرها است که با هم دلی و مشارکت شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری و اداره کل راه و شهرسازی تحت نظارت اداره کل میراث استان میسر خواهد شد.
  ایروانی در نشست با مسئولین استان و شهرهای تاریخی به بیان مشوق ها و حمایت های قانونی ممکن از مالکان اماکن تاریخی پرداخت و تجربیات دیگر شهرهای تاریخی در این رابطه را تشریح کرد.
  وی  با اشاره به پروژهای پایلوت در مشارکت بین دستگاهای اجرایی متولی پهنه های تاریخی گفت: طرح شناسایی اماکن تاریخی واجد ارزش که شاخص های آن با هماهنگی اداره کل ثبت آثار سازمان برای کلیه ادارات کل استانی ارسال شده است، تصویب معافیت های عوارض تغییر کاربری اماکن تاریخی و دیگر مشوق های مؤثر و مشارکت صندوق احیاء با مدیریت شهری در احیاء اماکن دولتی را به عنوان سه برنامه در فاز اول که در دیگر استان ها در حال اجرا است معرفی کرد.
  همچنین در این دیدارها و طی بازدید از بناهای تاریخی دولتی قابل احیاء مقرر شد پیشنهاد معاون عمرانی استاندار و مدیریت شهری در خصوص راه اندازی خانه هنرمندان استان در خانه تاریخی ملک التجار سنندج با مشارکت سرمایه گذاری شهرداری سنندج مورد بررسی قرار گرفته تا در آینده ای نزدیک این مشارکت محقق شود.
  لازم به ذکر است طرح ملی حمایت از مالکان اماکن تاریخی تا کنون مورد رایزنی در بالغ بر 60 شورای اسلامی در شهرهای مختلف و برگزاری نشست¬های تخصصی توسط مدیران کل استان ها در بالغ بر 8 استان قرار گرفته و به صورت جهادی راه فزاینده و توسعه را طی می کند.
  بیشتر ...
 • تفاهم‌نامه همکاری معاونت صنایع‌دستی و مجتمع فنی تهران امضاء شد
    تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مجتمع فنی تهران به امضای نامورمطلق و سعید سعادت رسید.
  این تفاهم نامه با توجه به اجرای اصل 44 قانون اساسی و لزوم واسپاری فعالیت‌های آموزشی معاونت صنایع دستی به امضاء رسید.
  زمینه‌های همکاری معاونت صنایع دستی و مجتمع فنی تهران در این تفاهم نامه، اجرای دوره‌های آموزشی مورد نیاز طرفین در حوزه صنایع دستی، ارائه سمینارها، دوره های تخصصی و کارگاههای آموزشی کوتاه مدت، برگزاری دوره های آموزشی و ترویجی بین المللی در حوزه صنایع دستی و برگزاری دوره های آموزشی در داخل و خارج از کشور است.
  تامین کلیه هزینه های تدوین و اجرای دوره های آموزشی موضوع تفاهم نامه، برگزاری دوره های پیشنهادی برای ارتقاء توان علمی پرسنل معاونت، همکاری و مشارکت در برگزاری سمینارهای آموزشی معاونت و استفاده از استاندارهای آموزشی یا تدوین و نگارش استاندارد آموزشی مدنظر مجتمع با هماهنگی و تایید نهایی معاونت صنایع دستی از تعهدات مجتمع فنی تهران در این تفاهم نامه است.
  تعهدات معاونت صنایع دستی در این تفاهم نامه، ارائه آیین نامه و دستورالعمل های اجرای دوره های آموزشی صنایع دستی به مجتمع، ارائه استاندار آموزشی و منابع کمک آموزشی به مجتمع، اعطای مجوز برگزاری دوره آموزشی به مجتمع و نظارت و ارزیابی بر اجراء و برگزاری پایان دوره آموزشی است.
  مدت زمان این تفاهم نامه از تاریخ امضاء به مدت دو سال شمسی تعیین شده و با اعلام و رضایت طرفین قابل تمدید است.
  بیشتر ...
 • اقدامات حفاظتي از سايت تاريخي پاسارگاد مقبره كوروش آغاز شد
   سرپرست مجموعه ميراث جهاني پاسارگاد گفت: اقدامات حفاظتي از سايت تاريخي پاسارگاد  مقبره كوروش آغاز شد. 
  محمد نصيري حقيقت، با اعلام اين خبر گفت : به موجب یادداشت تفاهم نامه ي كه بين سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با مؤسسه عالی حفاظت و مرمت وزارت میراث فرهنگی، فعالیت های فرهنگی و گردشگری جمهوری ایتالیا،  منعقد گرديد ، فاز نخست اين تفاهم نامه در زمینه اقدامات حفاظتی از سایت پاسارگاد ـ مقبره کوروش؛ آغاز شد.
  به گفته ي نصيري حقيقت، گروه ایتالیایی متشکل از زمین شناس، معمار، زیست شناس و مرمت گر، به همراه کارشناسان پایگاه های پارسه و پاسارگاد در فصل نخست تفاهم نامه، به مسائل مربوط به پایش محوطه از لحاظ بررسی اطلاعات و داده های علوم میان رشته ای مانند زمین شناسی، زلزله نگاری و بررسی وضع موجود بناها توسط داده های اسکن لیزر و مستندنگاری و تأثیرات عوامل مذکور در محوطه و همچنین پایش محوطه از نظر محیطی مانند دما، رطوبت، گلسنگ، باکتری و عوامل انسانی بر روند فرسایش و تخریب آثار موجود در محوطه می پردازند.
  گفتني است این مطالعات به مدت دو هفته در مرکز مطالعات پایگاه پاسارگاد ادامه خواهد یافت و فصل دوم مطالعات جهت نتیجه گیری از بررسی های صورت گرفته  در مهر ماه سال جاری از سر گرفته خواهد شد.
  بیشتر ...
 • برگزاری آزمون جامع ویژه دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی وگردشگری وراهنمایان ایرانگردی وجهانگردی وطبیعت گردی
  آزمون جامع ویژه دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و طبیعت گردی در روز جمعه مورخ 93/03/30 در محل تالار مهدوی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی برگزار خواهد شد. در این آزمون که توسط معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار
  می شود، 96 فراگیر دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و 61  فراگیر دوره های راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و طبیعت گردی استان، حضور خواهند داشت.

  بیشتر ...
 • آگهی مناقصه دو مرحله ای
  دستگاه مناقصه گذار: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز
  موضوع مناقصه : ساماندهی و تعمیر کاخ موزه سلیمانیه
  مهلت دریافت اسناد ارزیابی: از تاریخ 93/04/01 تا پایان وقت اداری 93/04/07
  مبلغ تضمین شرکت در مناقصه به مبلغ  6/750/000 ریال
  گواهینامه صلاحیتدار و مرتبط : تاسیسات         تاریخ بازگشایی پاکات الف و ب :93/04/14
  محل دریافت اسناد: کرج- بلوار چمران-نرسیده به میدان امام حسین- جنب درب دانشکده کشاورزی- اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- طبقه هفتم-واحد امور قراردادها
  ضمناً ضروری است شرکت کنندگان از طریق سایت www.iets.mporg.ir  اسناد مناقصه را مشاهده نمایند.

  بیشتر ...
 • آگهی خرید خدمات مشاور
  دستگاه مناقصه گذار: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز
  موضوع مناقصه : مطالعه طرح جامع گردشگری استان البرز 
  مهلت دریافت اسناد ارزیابی: از تاریخ 93/04/01 تا پایان وقت اداری 93/04/07
  مبلغ تضمین شرکت در مناقصه به مبلغ  25/000/000 ریال
  گواهینامه صلاحیتدار و مرتبط : مطالعات جغرافیا و برنامه ریزی فضایی-معماری و شهرسازی- طراحی شهری- تاسیسات- مالی اقتصادی- محیط زیست            تاریخ بازگشایی پاکات الف و ب :93/04/14
  محل دریافت اسناد: کرج- بلوار چمران-نرسیده به میدان امام حسین- جنب درب دانشکده کشاورزی- اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- طبقه هفتم-واحد امور قراردادها
  ضمناً ضروری است شرکت کنندگان از طریق سایت www.iets.mporg.ir  اسناد مناقصه را مشاهده نمایند.

  بیشتر ...
 • نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی استان ها به مناسبت روز جهانی صنایع دستی
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز به مناسبت روز جهانی صنایع دستی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی استانها از تاریخ 20/3/93 لغایت 29/3/93 درمحل کاخ مروارید برگزار میگردد .
  این نمایشگاه که  شامل 55 غرفه از استانهای سراسر کشور در 2 بخش صنایع دستی و سوغات است که در رشته های معرق – سفال – شیشه – چاقوی زنجان – سراجی سنتی – لباسهای محلی و سوغات نقل ارومیه – کلوچه لاهیجان – زیتون رودبار – معجون شیراز و..می باشد .از فعالیتهای جنبی این نمایشگاه ارائه اقلام فرهنگی شامل کتاب – اجرای کاریکاتور –  عکاسخانه با پوشش محلی استانها و سایر برنامه های فرهنگی بوده همچنین درچادرهای عشایر ترکمن – کرد – مشهد – گنبد و...فرهنگ اقوام ایرانی و البسه و غذاهای محلی نیز به بازدیدکنندگان عرضه میگردد.ساعات بازدید از این نمایشگاه 10 صبح لغایت 9 شب میباشد .

  بیشتر ...
 • پیام تسلیت مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز به مناسبت درگذشت آیت الله محمدحسین زرندی
  بسم الله الرحمن الرحیم
  انا لله و انا الیه راجعون
  جناب آقای طاهری فر
   خبر درگذشت دایی بزرگوارتان، آیت الله محمدحسین زرندی موجب تأثر و تألم خاطر گردید.
   اینجانب مصیبت وارده را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت عرض نموده، از درگاه ایزد منّان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی، برای بازماندگان صبر و شکیبایی و برای شما توفیق خدمت بیشتر به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مسئلت می نمایم.
  ابوالفضل عبیدی
  مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز

  بیشتر ...
 • سهم ایران در صنعت گردشگری جهان باید به پنج درصد برسد
  معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری  سهم فعلی ایران از درآمد صنعت گردشگری جهان را نیم درصد بیان کرد و گفت: این سهم در آینده باید به پنج درصد افزایش یابد.
  به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، مسعود سلطانی فر روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهرستان گرمسار افزود: درآمد صنعت گردشگری جهان درسال 2013 میلادی یک هزار و 250 میلیارد دلار بوده است که سهم ایران از این درآمد کمتر از نیم درصد است.
  وی با اشاره به جاذبه های طبیعی و تاریخی ایران گفت: غنای تاریخی و این جاذبه ها به گونه ای است که ایران در ردیف 10 کشور برتر دنیا در زمینه گردشگری قرار دارد و این شرایط می طلبد که سهم ایران از درآمد جهانی صنعت گردشگری به پنج درصد افزایش یابد.
  معاون رییس جمهور با اشاره به برنامه ایران در افق 1404 گفت: شرایط گردشگری ایران به ویژه در هشت سال اخیر روند رو به رشدی نداشته است و منفی بوده است.
  سلطانی فر ابراز امیدواری کرد : با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و سیاست تعامل با کشورها بتوانیم به اهداف پیش بینی شده در صنعت گردشگری برسیم.
  وی یادآور شد: در دو ماه اول سال 93 شاهد رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران هستیم و در این مدت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ورود گردشگران اروپایی به ایران 200 درصد افزایش یافته است.
  وی گفت: در حال حاضر ظرفیت هتل های چهار و پنج ستاره ایران تکمیل شده و ثبت نام در تورهای اروپایی به ایران نیز پر شده است.
  رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شمار موزه های ایران را 447 موزه بیان کرد و گفت: از این تعداد 231 موزه در اختیار سازمان میراث فرهنگی و بقیه در اختیار سایر سازمان ها قرار دارد.
  بیشتر ...
 • تهیه پرونده ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس فرش عشق
   رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از فرش‌های نفیس بافته شده برای عتبات عالیات گفت: پرونده ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس بافت و نذر فرش برای عتبات عالیات و اماکن مقدس شیعیان با عنوان فرش عشق تهیه می‌شود.
  مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم رونمایی از فرش‌های بافته شده توسط هنرمندان کاشانی برای عتبات عالیات، نمایشگاه فرش عشق، که عصر امروز برگزار شد، گفت: تقارن رونمایی از این فرش‌های نفیس به عنوان حرکتی که در آن اوج هنر ایرانی اسلامی تجلی و تبلور یافته است، با مبعث حضرت رسول اکرم(ص) و روزهای مبارک ماه رجب تقارن  بسیاری زیبایی است.
  معاون رئیس‌جمهور همچنین حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، در سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و گره زدن بر یکی از فرش‌های نفیس این نمایشگاه را از دیگر برکات این حرکت معنوی هنرمندان و خیرین شهرستان کاشان دانست.
  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه با اشاره به اینکه اقدامات و برنامه‌ریزی برای توسعه گردشگری زیارتی در سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است، افزود: 267 میلیون نفر شیعه در کل دنیا زندگی می‌کنند که این شیعیان علاقه بسیاری برای زیارت اماکن مقدس ائمه معصومین دارند.
  وی ادامه داد: حرم حضرت امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه(س) و سایر اماکن مقدس مربوط به ائمه که در کشور ما وجود دارد سالانه مورد استقبال بسیاری از شیعیان قرار می‌گیرد، سال گذشته حدود 2میلیون و 200 هزار نفر از شیعیان برای زیارت این اماکن مقدس به کشور ما سفر کردند که یک میلیون و 600 هزار نفر از این گردشگران از کشور عراق و حدود 500 هزار نفر از کشورهای عربستان، بحرین و کویت بوده‌اند.
  سلطانی‌فر با بیان اینکه کشور ما در حوزه گردشگری زیارت ظرفیت و پتانسیل بسیار زیادی دارد، افزود: با فراهم کردن امکانات و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، ظرف 2 سال آینده در بخش گردشگری زیارت کشور ما میزبان 5 میلیون نفر از شیعیان خواهد بود.
  معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: افزایش تعداد گردشگران زیارتی علاوه بر تبادل فرهنگی، بهره برداری اقتصادی و اشتغالزایی را به دنبال خواهد داشت.
   رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به اینکه بافت و نذر فرش برای اماکن مقدس شیعیان از گذشته‌های دور در کشور مرسوم بوده است، گفت: با توجه به ریشه‌دار بودن این حرکت می‌توان از آن به عنوان یک اثر میراث ناملموس یاد کرد.
  سلطانی‌فر تصریح کرد: ما در سازمان میراث‌فرهنگی بنا بر وظیفه و مسئولیتی که در قبال حفظ و ترویج این حرکت ریشه‌دار تاریخی داریم، پرونده ثبت ملی این میراث ناملموس را با عنوان فرش عشق تهیه می‌کنیم.
  معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: پس از ثبت ملی میراث ناملموس فرش عشق که به بافت، خرید و نذر فرش به عتبات عالیات و اماکن مقدس شیعیان اختصاص دارد، پرونده ثبت جهانی آن تهیه خواهد شد.
  وی در پایان افزود: با ثبت ملی و جهانی میراث ناملموس فرش عشق فرهنگ و روش  تامین فرش‌های عتبات عالیات و اماکن مقدس شیعیان و مسلمانان به عنوان یک فرهنگ جاری پایدار خواهد شد.
  یادآور می‌شود بهمن نامورمطلق معاون صنایع دستی، سیدعبدالمجید شریف‌زاده مدیرکل توسعه و ترویج صنایع دستی، امینیان مدیرکل سابق میراث فرهنگی شهرستان کاشان و استان اصفهان و  ابوالفضل صدرائیه معاون استاندار و فرماندار كاشان از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.
  شایان ذکر است در پایان این مراسم، نمایشگاه فرش عشق در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، توسط مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد.
  بیشتر ...
 • کاخ «مروارید» می‌توانست بدرخشد اما ...
   کاخ «مروارید» 10 سال پیش تعطیل شد، با این استدلال که جلوی وارد شدن آسیب بیشتر گرفته شود؛ اما به‌نظر می‌رسد، میزان خسارت واردشده به این بنای تاریخی در یک دهه‌ی گذشته بیشتر بوده، نسبت به شرایطی که تعطیل نمی‌شد و به‌مرور زمان مرمت هم می‌شد‌.
  به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاخ مروارید ساخته شد تا «شمس پهلوی» - خواهر محمدرضاشاه - بیماری آسم خود را در آنجا درمان کند. این مجموعه پس از پیروزی انقلاب، با رأی دادگاه انقلاب در سال 1363 تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت و در سال‌های بعد، با بسته شدن قراردادی، به سپاه پاسداران فروخته شد و در اختیار بنیاد تعاون سپاه قرار گرفت.
  تا سال 1382 و بارش برفی سنگین که سبب تعطیلی این مجموعه شد، از آن به‌عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی - تفریحی شهید فهمیده (کاخ مروارید) استفاده می‌شد؛ اما پس از آن اتفاق، 10 سال بسته ماند تا حدود یک‌ماه پیش.
  اعتراض سیدمحمود کاشانی - حقوقدان و فرزند آیت‌الله کاشانی - نسبت به وضعیت تملک زمین‌های مجموعه‌ی کاخ مروارید در 26 فروردین‌ماه امسال، توجه‌ها را به این مجموعه‌ی تاریخی جلب کرد و سرانجام براساس رأی دادگاه، 30 درصد از این مجموعه به اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز داده شد.
  پس از آن‌که اداره‌ی میراث فرهنگی استان البرز کاخ مروارید را در اختیار گرفت، در هفته‌ی میراث فرهنگی، درهای مجموعه را روی علاقه‌مندان باز کرد. این کار سبب شد تا کسانی که در گذشته کاخ مروارید را دیده بودند و کسانی که آن را ندیده بودند، از وضعیت فعلی‌اش مطلع شوند.
  اما قدیمی‌های شهرستان کرج که بخشی از بهترین اوقات خوش گذشته‌شان را در این مکان سپری کرده بودند، در بازدید از این مجموعه‌ی تاریخی، ناباورانه به اطراف نگاه می‌کردند و احتمالا به فضای سبز و دریاچه‌ای که سال‌ها پیش برای تفریح و ماهی‌گیری از آن استفاده می‌کردند، می‌اندیشیدند.
  شهرستان کرج سابق و استان البرز کنونی، به‌جز کاخ مروارید و چند بنای تاریخی دیگر، جای دیگری ندارد که ارزش موزه‌ای داشته باشد و همین امر، نشان می‌دهد که اگر در گذشته برای حفظ این کاخ و تبدیل آن به موزه کاری انجام می‌شد، چقدر اهمیت داشت.
  کاخ «سلیمانیه» هم در استان البرز قرار دارد و اکنون بخش عمده‌ای از آن، در اختیار دانشکده‌ی کشاورزی کرج و بخش دیگرش، از سال‌های گذشته قرار است به موزه تبدیل شود، اما هنوز این کار انجام نشده است. نخستین کارخانه‌ی ذوب آهن ایران، کاروانسرای «شاه‌عباسی» و دو حمام «حیدرآباد» و «مصباح» هم در این استان قرار دارند و اگر کاخ مروارید حفظ می‌شد، می‌توانست در کنار دیگر آثار، مجموعه‌ای دیدنی مانند نیاوران در استان هم‌جوار پایتخت کشور باشد.
  پس از آن‌که درهای کاخ مروارید پس از 10 سال روی مردم باز شد، گفته شد که برخی وسایل و اشیای اصلی کاخ مفقود شده‌اند، این موضوع، خبری نگران‌کننده است که باید ابهام‌ها درباره‌ی آن برطرف شود. البته در این میان، از کلکسیون طوطی‌های عظیم‌الجثه‌ای که سال‌ها پیش از مناطق آفریقایی خریده و در کاخ مروارید رها شده بودند، ‌حرفی به میان نیامد. آن طوطی‌ها در سال 1368 در گلخانه‌ی طبقه‌ی دوم «هتل آزادی» دیده شدند، اما با تعطیل شدن «هتل آزادی» در 10 سال گذشته هیچ کسی از آن‌ها خبری نداد و معلوم نیست به چه سرنوشتی دچار شدند.
  حال که جمع‌آوری نخاله‌های روی هم انباشته‌شده در کاخ مروارید سه هفته زمان برده، معلوم نیست که مرمت و سامان‌دهی این کاخ که سقف‌هایش ریخته، دیوارهایش سست شده و رطوبت در جای‌جای آن رخنه کرده است، چقدر زمان نیاز دارد.
  بیشتر ...
 • «کاخ مروارید» دیگر گوهر ندارد
   نخست گفت شد، دولت قبلی آن را فروخته است، اما مدتی بعد، با پیگیری رسانه‌ها مشخص شد، مصوبات گذشته درباره‌ی کاربری «کاخ مروارید» لغو شده و پس از آن، با اعلام باز شدن درهای کاخ مروارید روی مردم، قرار شد 30 هکتار از کاخ مروارید به اداره کل میراث فرهنگی البرز واگذار شود.
  از سوی دیگر، صحبت‌هایی درباره‌ی سرعت زیاد تخریب کاخ مروارید مطرح شد و سپس 20 اردیبهشت‌ماه، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور - مسعود سلطانی‌فر - گفت، 80 درصد تجهیزات و اموال کاخ مروارید نابود شده و قابل مرمت نیست.
  به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از 10 سال تعطیلی، درهای کاخ مروارید در هفته‌ی میراث فرهنگی ‌امسال روی مردم باز شد تا همه، وضعیت آن را ببینند.
  صحنه‌ای که در ورودی مجموعه دیده می‌شد، این تصور را ایجاد می‌کرد که شاید کاخ مروارید در بخشی از یک پارک یا فضای سبزی که مردم هر روز برای استراحت به آن می‌آیند، قرار دارد. در چهره‌ی بسیاری از بازدیدکنندگان، تأسف نسبت به وضعیت کنونی کاخ را می‌شد دید، بخصوص کسانی که 10 سال پیش هم به اینجا آمده بودند، با صدای بلند اعتراض خود را مطرح می‌کردند.
  2500 مترمربع زیربنا با فضاهایی مانند خوابگاه شمس، نشیمن خصوصی شمس، خوابگاه و حمام همسرش، سالن طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، سالن سینما، سالن استخر، بیشتر شبیه یک مخروبه شده است که انگار به‌تازگی آوارهایش را جمع کرده‌اند.
  همان‌طور که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز - ابوالفضل عبیدی - گفت: پس از واگذاری 30 هکتار از مجموعه‌ی کاخ به اداره‌ی میراث فرهنگی، سه هفته برای جمع‌آوری آوارها و نخاله‌ها از محوطه‌ی بیرونی و درونی کاخ زمان صرف شد.
  حالا سقف‌های شیشه‌یی حلزونی و صدفی‌شکل کاخ مروارید، شیشه‌ای برای حفاظت ندارند و احتمالا به همین دلیل است که در طول سال‌های گذشته، با بارش برف و باران، شوره روی سقف و دیوارها نشسته و بیشتر قسمت‌های کاخ پوسته‌شده یا طبله کرده است.
  احمدنژاد - کارشناس میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز - دلیل نابسامانی کاخ مروارید را برف و باران شدید سال 1382 دانست و افزود: در آن سال، به‌دلیل بارش سنگین برف،‌ صاحبان بنا ‌تلاش کردند برای جلوگیری از تخریب بنا، با کشیدن برزنت روی سقف، از نفوذ باران و برف به داخل کاخ جلوگیری کنند؛ اما به‌دلیل سنگین بودن وزن برزنت، ‌بخش زیادی از سقف که با مصالح پوشانده شده بود، تخریب شد و این وضعیت به‌وجود آمد.
  اوایل امسال، مدیریت این مجموعه به اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری البرز واگذار و از ساخت هشت‌هزار واحد آپارتمان در زمین‌های آن جلوگیری شد. این کاخ به شمس (خدیجه) - خواهر محمدرضا پهلوی - تعلق داشت و در بخشی از زمین‌های 111 هکتاری مهردشت که براساس سند شماره‌ی 170 در سال 1313 به نام دولت ایران صادر شد و در اختیار شمس قرار گرفت، ساخته شده است.
  کاخ مروارید توسط موسسه‌ی «رایت» طراحی و با نظارت مهندس «ویلیام کیسی» بین سال‌های 1345 تا 1347 ساخته شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این بنا محل سکونت شمس پهلوی و خانواده‌ی او تا سال 1357 و پیروزی انقلاب اسلامی بود.
  این مجموعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در سال 1363 با رأی دادگاه انقلاب اسلامی در مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفت و پس از آن، در قراردادی، این مجموعه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فروخته شد و در اختیار «بنیاد تعاون سپاه» قرار گرفت.
  حریم و عرصه‌ی این کاخ توسط اداره‌ی میراث فرهنگی استان تهران در سال 1379 روی نقشه (تهیه‌شده توسط اداره‌ی لجستیک ستاد مشترک سپاه) تعیین شد. کاخ مروارید 12 بهمن‌ماه 1381 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و تا سال 1382 و بارش برف سنگین به‌عنوان موزه و با نام «مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده (کاخ مروارید)» از آن استفاده می‌شد؛ اما بعد از آن، تعطیل شد.
  این مجموعه‌ی پهلوی، از نظر معماری و طراحی فضاهای متعدد با تلفیق نمادهای سنتی با معماری جدید، در زمان خود از جمله بناهای نادر و با ارزش کشور بود.
  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز درباره‌ی چگونگی سامان‌دهی این فضا، با اشاره به طراحی فضای این کاخ توسط بنیاد رایت در گذشته،‌ اظهار کرد: این بنیاد اظهار علاقه‌مندی کرده است تا برای مرمت و سامان‌دهی کاخ به اداره‌ی میراث فرهنگی کمک کند.
  عبیدی برآورد زمان برای تکمیل سامان‌دهی و مرمت فضاهای مختلف کاخ را به تخصیص اعتبار وابسته دانست و ادامه داد: ‌برای پیگیری آثاری که احتمالا در سال‌های گذشته از کاخ خارج شده‌اند، یک گروه در حال بررسی مراکز اسناد است، تا اسناد و مدارک متعلق به این کاخ، باز هم به فضای اصلی بازگردانده شوند.
  او اضافه کرد: امسال طرح مرمت این بنا تهیه می‌شود و با تخصیص اعتبار، اجرای آن آغاز خواهد شد.
  حالا که کاخ مروارید به‌شکل کامل به‌دست مسوولان میراث فرهنگی سپرده شده است، باید منتظر ماند و دید که آن‌ها چه کارنامه‌ای از خود باقی می‌گذارند و آیا این کارنامه مانند متولیان پیشین خواهد بود؟ به علاوه، با توجه به این‌که همین امروز بسیاری از بناهای تاریخی وضعیتی شبیه کاخ مروارید را پیش از واگذاری به سازمان میراث فرهنگی دارند، باید سازوکاری اندیشیده شود تا پس از آن‌که کار از کار گذشت، مخروبه‌ای از سوی نهادهای غیرمرتبط به سازمان میراث فرهنگی تحویل داده نشود.
  بیشتر ...
 • وقتی بی‌بهانه یک تپه را نابود می‌کنیم
   در شرق روستای ازبکی در شهرستان نظرآباد استان البرز، تپه‌ای با هفت هزار سال قدمت وجود دارد که گفته می‌شود «تا بهانه‌ای برای ادامه کاوش نداشته باشیم، کاری به آن نداریم.»
  به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تپه‌ی ازبکی و شش تپه‌ی اطراف آن که تا حدود چهار هزار سال پیش سکونتگاه قوم مادها بود‌، این روزها میان درختان و دیواری که مالکش آن را از فضای روستای ازبکی جدا کرده است،‌ روزگار می‌گذراند.
  هرچند شواهد وجود تپه‌ی ازبکی از درِ ورودی محوطه‌ی تاریخی ازبکی که یک نفر ادعای مالکیت همه‌ی آن را دارد، روی زمین وجود دارد و تکه‌های سفال با رنگ‌های مختلف راه را نشان هر نابلدی می‌دهد.
  دور تادور این محوطه‌ی تاریخی را شش تپه‌ی تاریخی کوچک‌تر «تخت‌گاه‌»، «جیران»،‌ «مارال»،‌ «دوشان»،‌ «یان» و «گومیش» گرفته‌،‌ اما به دلیل بی‌توجهی که در طول سال‌های گذشته به آن شده است‌، زمین‌های کشاورزی جای تپه‌ها را اشغال کرده‌اند و حتی مارال تپه در حال تبدیل شدن به باغ هلو است.
  هرچند براساس قانون محوطه‌ها و تپه‌های تاریخی هیچ مالک خصوصی ندارند و تا جایی که آبریزگاه تپه باشد در اختیار دولت است، اما تپه‌ی ازبکی و تپه‌های اطرافش به جز دوشان تپه همگی در حصار دیوارهای کشیده شده توسط شخصی که ادعای مالکیت محوطه را دارد، قرار دارند.
  جیران‌تپه نیز در این محوطه قرار دارد، جایی که قدیمی‌ترین خشت‌های دست‌ساز بشری آنجا هستند و در گذشته،سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، با مطرح کردن بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها یک خشت آن را به سازمان ملل هدیه داد که این روزها در ویترینی در تالار ورودی سازمان ملل قرار دارد.
  ارزش تاریخی این محوطه‌ی ارزشمند آنقدر زیاد بود که پنج فصل در فاصله سال‌های 80 تا 84 توسط دکتر یوسف مجید‌زاده کاوش شد، اما از آن پس هیچ اقدامی برای ادامه‌ی کاوش در این محوطه تاریخی صورت نگرفت. هرچند گفته می‌شود در آن زمان برای حفاظت بهتر در این محوطه تاریخی روی دیواره‌ها ‌، آجر و خشت کشیده شد.
  به گزارش ایسنا‌، صبح امروز تعدادی از خبرنگاران به مناسبت هفته میراث فرهنگی به دیدن این محوطه‌ی تاریخی رفتند تا از نزدیک قدیمی‌ترین خشت‌های دست‌ساز بشری را ببینند؛ جایی که عیلامی‌ها سیطره داشتند و فلز برای نخستین بار در آنجا ذوب شد، اما متاسفانه جدا از علف‌های رویده شده در اطراف محوطه و حتی روی تپه‌ی تاریخی ازبکی‌، بقایایی از حفاری‌های غیرمجاز به چشم می‌خورد که البته مدیر کل اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز معتقد است، چاله‌های حفر شده که به نظر می‌رسد در آن‌ها حفاری غیرمجاز انجام شده، مربوط به سال‌های گذشته هستند و این روزها مالک محوطه خود یک نگهبان برای آن محسوب می‌شود.
  ابوالفضل عبیدی اظهار کرد: اگر بخواهیم به کاوش در این محوطه ادامه دهیم باید برای آن هدف و دلایل علمی داشته باشیم. زمانی که دکتر مجید‌زاده در سال 84 کاوش در این محوطه را به پایان رساند، اعلام کرد به همه سوالات خود دراین زمینه رسیده است و یافته‌هایش مناسب است، بنابراین اکنون پرسشی نمانده است که بخواهیم حفاری را ادامه دهیم.
  او با تاکید بر اینکه برای کاوش در محوطه‌های تاریخی باید به دنبال حفاری علمی بود نه تجاری‌، گفت: ادامه کاوش در این محوطه نیازمند وجود یکسری پرسش‌های جدید است، به همین دلیل اکنون دیگر بهانه‌ای برای کاوش بیشتر در این منطقه تاریخی نداریم.
  وی درباره وضعیت مرمت و حفاظت از این محوطه تاریخی نیز اظهار کرد: دو سال گذشته اعتباری معادل 35 میلیون تومان برای حفاظت از یافته‌های معماری محوطه اختصاص پیدا کرد که هزینه شد و امسال نیز قرار است از محل ردیف اعتباری مالی 50 میلیون تومان برای حفاظت و مرمت اختصاص پیدا کند.
  عبیدی ادامه‌ی حفاظت در این محوطه تاریخی را نیازمند انجام کارهای حقوقی دانست و تاکید کرد: پرونده محوطه تاریخی ازبکی اکنون در مجامع قضایی در دست پیگیری است، ولی خوشبختانه در رفت و آمد به محوطه ازبکی با مالک هیچ مشکلی نداریم و پیگیر هستیم تا وضعیت مالکیت کل مجموعه را مشخص کنیم.
  او با تاکید بر اینکه تکمیل پرونده‌ها و مدارک محوطه ازبکی برای طرح شکایت یک سال و نیم به طول انجامید،گفت: حدود شش ماه است که شکایت را به دادگاه قضایی ارائه داده‌ایم و اکنون شکایت به تجاوزات به حریم و حریم منظری اثر مربوط می‌شود.
  وی همچنین درباره وضعیت آثار به دست آمده از محوطه‌ی ازبکی اظهار کرد: نیمی از آثار اکنون در موزه‌ی ایران باستان و نیمی دیگر در اداره میراث فرهنگی تهران است که با ایجاد موزه‌ی البرز می‌توانیم آن‌ها را به استان بازگردانیم.
  به گزارش ایسنا‌، براساس آنچه مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز اعلام کرده است، تا زمانی که سوال یا فرضیه جدید برای کاوش در محوطه تاریخی ازبکی وجود نداشته باشد در این منطقه کار دیگری انجام نمی شود. این در حالی است که باید به این نکته توجه داشت که به دلیل کم شدن آب‌ سفره‌های زیرزمینی، سطح زمین در طول سال سه سانت نشست می‌کند که به گفته کارشناسان این اتفاق باعث نشست زمین در مناطق تاریخی نیز می‌شود و آن هم سست شدن بناهای تاریخی را به دنبال دارد. این وضعیت برای تپه ازبکی هم با 38 لایه فرهنگی که هر لایه‌ی آن از تخریب و بازسازی مالکان خانه‌های گذشته در منطقه ایجاد شده است، وجود دارد.
  بیشتر ...
 • واگذاری مالکیت تپه 9 هزار ساله ازبکی موجب نجات این اثر تاریخی است
   9 هزار سال پیش‌، دستان هنرمند ساکنان منطقه‌ای در دامنه رشته کوه‌های البرز از آب و گل ، آثاری از خود بر جای گذاشتند که اکنون به عنوان نخستین خشت ساخته دست بشر برای باستان‌شناسان جهان شناخته شده است.
  کاوش تپه‌های ازبکی شهرستان نظرآباد، علاوه بر اثبات قدمت سکونت بشر در این منطقه، نشانگر وجود تمدنی دیرینه در آن است.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شهرستان نظر آباد که در ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی استان البرز قرار دارد، به دلیل وجود تپه‌های باستانی ، در شمار قدیمی‌ترین نقاط این استان قرار گرفته است و پژوهش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی حضور 9 هزار ساله انسان در این منظقه را تایید می‌کند.
  محوطه باستانی ازبکی که بخشی از شهرستان نظرآباد را تشکیل داده‌، در روستایی به همین نام قرار دارد که نخستین خشت دست‌ساز بشر را به جهان معرفی کرده است و بخش‌هایی از محوطه باستانی ازبکی را کارشناسان مرکز باستان‌شناسی ایران در سال ۱۳۴۸ مورد شناسایی قرار داده و در سال ۱۳۵۲ به شماره ۹۵۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسانیده‌اند.
  امیر گوهرشناس، راهنمای رسمی اداره کل میراث فرهنگی استان البرزدر گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به ویژگی‌های محوطه باستانی ازبکی اظهار کرد: این محوطه باستانی مجموعه‌ای از چند تپه باستانی با نام‌های «یان‌تپه»، «جیران تپه»، «دوشان تپه» ،«گوموش تپه» و «تپه مرتفع ازبکی(دژمادی)» است.
  این کارشناس مدیریت جهانگردی خاطر نشان کرد: تپه‌های ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران (قرن هفت تا یک قبل از میلاد مسیح ) هستند.
  وی افزود: این محوطه تاریخی در یکصد هکتار، در برگیرنده ۱۰ تپه ارزشمند است که شش تپه از آن را گروهی از باستان‌شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر یوسف مجیدزاده حفاری کرده‌اند.
  وی ادامه داد: این حفاری‌ها در پنج فصل از 15 آذر سال 1377 آغاز و در پاییز 1384 به پایان رسید.
  گوهرشناس تصریح کرد: حفاری‌های صورت گرفته در این منطقه در طول این سال‌ها به دلایل برخی مشکلات چندین بار متوقف و پس از رایزنی‌های صورت گرفته مجدداً از سر گرفته شد.
  این کارشناس مدیریت جهانگردی با اشاره به یافته‌های حاصل از حفاری‌های انجام شده در تپه های ازبکی، گفت: اولین بخش حفاری دراین منطقه در محدوده «یان تپه» صورت گرفته که حاصل آن شناسایی بقایای پنج دوره معماری مربوط به قرون هفتم و ششم قبل از میلاد است‌.
  راهنمای رسمی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز اظهار کرد: بخش دوم این حفاری‌ها در منطقه «جیران تپه» انجام شده که طی آن کاوشگران به وجود استقرارهایی در این محدوده تا قرن هفتم هجری قمری پی برده‌اند.
  وی ادامه داد: نتایج حفریات کاوشگران در منطقه «دوشان تپه» نیز منجر به شناسایی سه دوره معماری از عصر آهن شده که به مهاجران صاحب سفال خاکستری تعلق دارد.
  گوهرشناس تصریح کرد: از کاوش‌های باستان شناسی منطقه «گوموش تپه« و «مارال تپه» نیز سفال و گور خمره‌هایی مربوط به هزاره چهارم قبل از میلاد کشف شده است .
  دربخش دیگری از این گزارش سهیل خانپور در گفت وگو با ایسنا با اشاره به مهمترین کشفیات صورت گرفته در تپه‌های ازبکیف افزود: کشف کهن‌ترین خشت دست‌ساز بشر یکی از مهم‌ترین نتایج حفریات صورت گرفته در این محوطه باستانی است‌.
  این استاد دانشگاه افزود: این خشت‌های دست‌ساز مربوط به 9 هزار سال قبل هستند که همگی به صورت ابتدایی و در اندازه‌های مختلف ساخته شده‌اند‌.
  این پژوهشگر باستان‌شناسی افزود: تا پیش از کشف این خشت‌ها کهن‌ترین خشت‌های کشف شده در فلات مرکزی ایران از تپه سیلک در نزدیکی کاشان و تپه زاغه دشت قزوین به دست آمده بود‌.
  وی تصریح کرد: خشت‌های کشف شده در این محوطه باستانی پوک هستند و به دلیل این که با دست شکل گرفته اندازه و ابعاد مختلفی دارند‌.
  وی ادامه داد: کشف این خشت‌ها اطلاعات تازه‌ای در خصوص اولین دوره خشت‌سازی در اختیار کاوشگران و باستان شناسان جهان قرار داده است‌.
  استاد خانپور تأکید کرد: ساکنان این محوطه تاریخی سقف خانه‌های خشت‌ساز خود را با شاخ و برگ درختان و ماده‌ای شبیه کاهگل می‌پوشاندند‌.
  این استاد دانشگاه یادآورشد: علاوه بر این ساکنان تپه‌های ازبکی مردگان خود را در کف محل سکونت خود دفن و سپس کف اتاق را با خشت فرش می‌کردند‌.
  وی از کشف لوحی گلی (متعلق به هزاره چهارم قبل از میلاد ) به عنوان یکی دیگر از کشفیات مهم این محوطه باستانی اشاره کرد و گفت: این لوح گلین بیشتر شبیه گل نوشته‌های دوران آغاز عیلامی‌هاست که ارقام و نشانه‌های آن تا کنون مشاهده نشده است.
  وی ادامه داد: به نظر می‌رسد لوح به دست آمده بخشی از یک لوح محاسباتی باشد که در آن ارقام بیشتر به صورت سوراخ‌های کوچک گرد در اثر ناخن و یا وسیله‌ای مانند آن ایجاد شده است‌.
  این استاد باستان شناسی افزود: ورز این گل نوشته چنان به خوبی انجام شده که حتی یک حباب هر چند کوچک هوا هم در سطح لوح به چشم نمی‌خورد.
  وی استفاده از ساروج برای استحکام بیشتربناهاو همچنین ساخت عبادتگاه را از دیگر ویژگی‌های بناهای کشف شده در این محوطه تاریخی نام برد .
  هرچند طی سال‌های اخیر اقداماتی برای حفاظت از این منطقه تاریخی صورت گرفته، اما امروز شاهد تخریب بخش اعظمی از این میراث ماندگار هستیم‌.
  ‌در این خصوص ابوالفضل عبیدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز نامشخص بودن وضعیت مالکیت این منطقه را مهم‌ترین مشکل میراث فرهنگی برای حفاظت از این محوطه تاریخی دانست و به ایسنا گفت: علی‌رغم این‌که مالکیت تپه‌های تاریخی با دولت است، ولی طی سال‌های گذشته شاهد تجاوز به حریم و عرصه تپه‌های ازبکی توسط بخش خصوصی بوده‌ایم.
  وی افزود: طی سالیان گذشته در خصوص تعیین عرصه و مالکیت تپه‌های ازبکی نظرآباد پیگیری‌های مناسبی صورت نگرفته ‌که همین امر زمینه تجاوز به عرصه این منطقه تاریخی را فراهم کرده است.
  عبیدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد کاشت درختان بسیاری توسط بخش خصوصی در عرصه این تپه‌ها هستیم که بدون شک این اقدام آسیب جدی به شناسنامه تاریخی این منطقه وارد می‌کند.
  وی ادامه داد: سال گذشته اعتباری برای مرمت آثار تاریخی این منطقه تخصیص یافت که باعث شد وضعیت یافته‌های معماری این تپه‌ها که طی سال‌های گذشته به دلیل عدم توجه، مراقبت و مرمت به شکل اسفناکی درآمده بود تا حد قابل قبولی بهبود یابد.
  این مسئول افزود: امسال نیز اعتباری بالغ بر 40 میلیون تومان برای ادامه روند مرمت و بازسازی این یافته‌های معماری تخصیص یافته است.
  مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز یادآورشد: اداره میراث فرهنگی البرز در حال پیگیری حقوقی مالکیت این منطقه تاریخی است که در صورت واگذاری مالکیت آن به میراث فرهنگی بحث احداث سایت موزه ازبکی در این منطقه به صورت جدی پیگیری خواهد شد.
  وی افزود: بدون شک واگذاری مالکیت و احداث سایت موزه ازبکی مسیر ثبت جهانی این منطقه تاریخی را هموار می‌کند.
  عبیدی در خصوص انجام عملیات حفاری جدید در این منطقه، گفت: باستان‌شناسان متبحری در طول چند فصل این منطقه را به خوبی مورد کاوش قرار داده که حاصل آن یک کتاب دو جلدی است.
  این مسئول گفت: در حال حاضر میراث فرهنگی برنامه‌ای برای آغاز حفاری‌های جدید در تپه‌های ازبکی ندارد و تمام تمرکز خود را بر حفظ و نگهداری از یافته‌های معماری این منطقه هدایت می‌کند.
  مسعود سلطانی فر‌، رییس سازمان میراث فرهنگی کشور نیز در گفت وگو با خبرنگار ایسنا در خصوص پیگیری وضعیت مالکیت این محوطه باستانی گفت: تعیین تکلیف وضعیت مالکیت تپه ازبکی باید هر چه سریعتر پیگیری شود.
  وی تصریح کرد: طی سال‌های گذشته تخلفاتی در حریم تپه‌های ازبکی صورت گرفته که باعث آسیب به این مجموعه شده است .
  وی تأکید کرد: رفع تخلفات و تجاوز به حریم تپه‌های ازبکی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته و با جدیت پیگیری می‌شود‌.
  سلطانی‌فر در پایان گفت: برای ثبت جهانی این محوطه تاریخی در مرحله نخست می‌بایست وضعیت مالکیت آن مشخص و پس از آن اقدامات کارشناسانه در این خصوص صورت گیرد‌.
  بیشتر ...
 • 80 درصد کاخ مروارید نابود شده است
   رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور گفت: 80 درصد تجهیزات و اموال کاخ مروارید نابود شده و قابل مرمت نیست.
  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌ی البرز، مسعود سلطانی‌فر امروز (شنبه، 20 اردیبهشت‌ماه) در حاشیه‌ی بازدید از کاخ «مروارید» در کرج اظهار کرد: مجموعه‌ی تاریخی - فرهنگی کاخ مروارید یکی از بناهای باقی‌مانده از رژیم طاغوت است که متأسفانه پس از انقلاب به‌دلیل نبودن ثبات در مدیریت کاخ، آسیب زیادی به آن وارد شده است.
  او ادامه داد: این مجموعه به مردم متعلق است و باید تکلیف مالکیت این اثر مشخص شود، چون مراجع قانونی، نگهداری این اثر را در همین شرایط به سازمان میراث فرهنگی سپرده‌اند، ولی هنوز مالکیت آن به سازمان میراث فرهنگی واگذار نشده و برنامه‌ریزی، تأمین اعتبار و مرمت و بازسازی کاخ مروارید مستلزم روشن شدن مالکیت این اثر تاریخی است.
  رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور یادآوری کرد: برای بازسازی این کاخ، 30میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
  سلطانی‌فر همچنین با اشاره به رویکرد دولت «تدبیر و امید» در رابطه با وضعیت گردشگری در کشور، گفت: در ماه‌های اخیر، سفر گردشگران خارجی روند روبه رشدی داشته، به‌طوری که هتل‌ها در شهرهای تاریخی ایران تا ماه‌های آینده رزرو شده است.
  معاون رییس‌جمهور با اشاره به آمارهای گردشگران اروپایی از بناهای تاریخی ایران، افزود: میزان سفر گردشگران اروپایی در سال 93 نسبت به سال گذشته، 155 درصد افزایش داشته است. گردشگران خارجی علاقه‌ی زیادی به دیدن اماکن و بناهای تاریخی ایران دارند، به‌طوری که در فروردین‌ماه سال جدید، روزانه 400 نفر از تخت جمشید شیراز و 800 نفر از میدان امام (ره) اصفهان دیدن کردند.
  او اضافه کرد: در سند چشم‌انداز 20 ساله، ورود 20میلیون نفر گردشگر با 20میلیارد دلار ارزآوری برای کشور پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود.
  بیشتر ...

الذی انزلت فیه القرآن

خدا را بی نهایت شاکریم که از خزانه ی موهبت و الطاف بی کران خود بر ما منت نهاد تا دگرباره بتوانیم این ماه پر برکت و پر فضیلت را درک نماییم؛ ماهی که خداوند متعال در شأن آن می فرماید: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی و الفرقان...»
ما باید این ماه را بیش از پیش قدر دانسته و از آن کمال استفاده را نماییم، چرا که این ماه، ماه بسیار پر فضیلتی است و با ماه های دیگر قابل مقایسه نیست. از نشانه های عظمت این ماه نسبت به ماه های دیگر همین بس که در قرآن از آن به بزرگی یاد شده و این ماه را ماه نزول قرآن می خواند.
سعی کنیم تا می توانیم از این ماه پر برکت غافل نشویم. هنگامی که روایات متعددی را که در شأن ماه مبارک رمضان وارد شده، بررسی نموده و در آن کمی تأمل نماییم، خواهیم دید که در این روایات تأکید بسیاری بر این امر شده است که بندگان باید سعی داشته باشند این ماه را با همان غفلتی که در ماه های گذشته به سر می برده اند، سپری ننمایند، چرا که این ماه، ماهی است سرنوشت ساز که غفلت از آن موجب شقاوت و بدبختی انسان می گردد.