رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
سالروز رحلت پیامبر بزرگواراسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) بر مسلمین جهان تسلیت باد


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • نشست مدیر کل میراث استان البرز و فرماندهی نیروی انتظامی استان
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در جلسه ای که با حضور فرمانده نیروی انتظامی استان البرز سرهنگ کامرانی صالح و ابوالفضل عبیدی مدیر کل میراث فرهنگی استان البرزتشکیل گردید  محورهای توسعه تعامل اداره کل میراث فرهنگی وفرماندهی نیروی انتظامی استان البرز مورد بحث وبررسی قرار گرفت . در این نشست ابوالفضل عبیدی ضمن اشاره به مشترکات فعالیت ناجا و سازمان میراث فرهنگی در حوزه های گردشگری و میراث فرهنگی خاطر نشان کرد:ارتباطات و گسترش اطلاعات عمومی نقش تعین کننده ای در بالا بردن سطح آگاهی اجتماع از واقعیت های جامعه دارد و تبلیغات در حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیازمند تعامل بالای دستگاههای دولتی وحکومتی است . برای بالا بردن سطح تعامل در حوزه های اطلاع رسانی و فرهنگی نیروی انتظامی می تواند با حضور همه جانبه و ورود معاونت تخصصی مربوطه(معاونت اجتماعی)  در این حوزه بسیار اثر گذار باشد. در این دیدار از طرف اداره کل میراث استان البرز جهت دایر شدن کلاسهای آموزش صنایع دستی برای پرسنل ناجاو خانواده های ایشان اعلام آمادگی شد.
  سرهنگ کامرانی صالح فرمانده نیروی انتظامی استان البرز ضمن استقبال از موضوع فعالیتهای مشترک در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگی افزودند: نیروی انتظامی اعلام آمادگی می کند در حوزه های مختلف در کنار سازمان میراث فرهنگی همکاری نماید . وی خاطر نشان کرد لزوم ارتباط سازمان میراث فرهنگی و ناجا برای بالا بردن سطح تعاملات احساس میشود. وی افزود: پلیس جامعه محور با توجه به عام بودن بحث امنیت با سازمان میراث فرهنگی که نشانگر هویت جامعه است و متولی حفظ میراث فرهنگی و معنوی ماست همکاری نزدیکی خواهد داشت.
   وی عدم آگاهی بخش وسیعی از جامعه را در باره رسالت های سازمان میراث فرهنگی در دراز مدت باعث وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر به بدنه جامعه دانست و نیاز آگاه سازی را از اولیات ومسلمات بر شمرد و اعلام نمود معاونت اجتماعی ناجا در استان البرز آماده هرگونه همکاری با سازمان است .
   لازم به ذکر است در این جلسه سرهنگ یزدان دکامی فرمانده یگان حفاظت سازمان در استان البرز گزارشی از فعالیتهای این یگان را ارائه نمودند.
  در این نشست تداوم برگزاری جلسات کمیته همکاری های مشترک نیروی انتظامی استان و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان به ویژه در حوزه های حفاظت، صیانت و مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی ، نظارت بر تاسیسات و موسسات گردشگری وبرخورد با متخلفین مورد تاکیید طرفین قرار گرفت.

  بیشتر ...
 • کمیسیون فنی نظارت بر تاسیسات گردشگری استان البرز
  کمیسیون فنی نظارت بر تاسیسات گردشگری اداره کل استان البرز با حضور نمایندگان جوامع صنفی روز شنبه 1393/9/8 تشکیل جلسه داد.
  دراین نشست که در محل معاونت گردشگری استان برگزار شد آقای ترکاشوند معاون گردشگری در خصوص تخلفات صورت گرفته در برخی واحدهای پذیرایی و میانراهی مواردی را بیان کردند که بر این اساس مجوز بهره برداری یک واحد پذیرایی و میانراهی و یک سفره خانه سنتی لغو شد. در ادامه جلسه موضوع تغییر کاربری برخی واحدها به تالار پذیرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر گردید در خصوص ساماندهی این واحدها با همکاری ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ها و جامعه واحدهای پذیرایی و میانراهی اقدام شود. 

  بیشتر ...
 • فعالیتهای قابل واگذاری به دفاتر پیشخوان دولت
  با توجه به سیاست مالی دولت تدبیر و امید در خصوص برون سپاری و واگذاری قسمتی از وظایف بخش دولتی به بخش خصوصی  در تاریخ 93/9/11 جلسه ای با حضور مدیرکل پســت استان البرز جناب آقای حمیدی درمحل اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشــگری استان تشکیل و بر اساس تصمـــیم گیری بعمل آمده مقررگردید کلیه وظایف قابل واگذاری اداره کل میراث فرهنگی درحوزه های میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشـگری و سرمایه گذاری احصاء    ونسبت به واگذاری آنها به دفاتر پیشخوان دولت اقدام لازم بعمل  آید. دراین جلسه جناب آقای عبیدی مدیرکل میراث فرهنگی استان ضمن تقدیر و تشـکر ازهمکاریهای اداره پست لزوم اجرای چنین برنامه ای را به منظور تسریع درفرایند ارائه خدمات به متقاضـیان تأکید نمودند . همچنین مقررشد ضمن تشکیل کارگروه تخصصی، درجلسات کارشـناسی فی مابین دو اداره کل موضوعات بررسی و نتایج جهت اقدامات بعدی به کارگروه مربوطه ارائه گردد .
  بیشتر ...
 • بازدید استاندار و مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز از محور چالوس
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرزمهندس حمید طهایی استاندار البرز به همراه دکتر معصومی معاون عمرانی استاندار  و ابوالفضل عبیدی  مدیر کل میراث فرهنگی استان البرز به اتفاق هیئتی متشکل از مدیران اجرایی استان  از تاسیسات و واحد های خدمات  گردشگری استان البرز در جاده چالوس بازدید نمودند. طی این بازدید به مسائل و مشکلات مطرح شده توسط فعالان عرصه گردشگری رسیدگی و مقرر شد اهم آنها در کار گروه میراث فرهنگی استان مورد بحث و بررسی قرار گیرد. لازم به ذکر است در محور کرج –چالوس تعداد 76 واحدخدمات گردشگری درحال فعالیت می باشد. همچنین در حوزه نظارت 2 گروه تخصصی و عمومی (مشترک) به صورت هفتگی از این تاسیسات بازدید به عمل می آورند  که گروه تخصصی متشکل از کارشناسان حوزه گردشگری و حوزه مشترک از نمایندگان دستگاهها و نهادهای مختلف نظارتی استان می باشد ، که از جمله آنان می توان به نیروی انتظامی، سازمان صنعت معدن وتجارت ، اداره کل تعزیزات ، اداره نظارت بر اماکن عمومی استان ، دانشگاه علوم پزشکی و ... را نام برد.
  بیشتر ...
 • کارگاه آموزشی صنایع دستـی در شهرستان اشتهارد
   به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در راستای اجرای طرح ترسیب کربن در سطح روستا های شهرستان اشتهارد جلسه کارگاه آموزشی صنایع دستـی توسط معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز برگزارگردید . در این جلسه موضوعات مختلف در زمینه توسعه فعالیت های صنایع دستی توسط کارشـناس معاونت صنایع دستی به روســتائیان ساکن در روستــای رحمانیه  ارائه گردید. از اهداف این طرح میتوان به جایگزینی فعالیت های مختلف تولیدی در روستــاها به جای فعالیـت های دامـداری اشاره نمـــود که درنهایـــت موجب جلوگــیری از چرای بی رویه دام و حفظ پوشش گیاهی مراتع خواهد شد . باتوجه به پتانســیل های موجود در سطح روستاها درزمینه فعالیت های صنایع دستی و خانگی ، جایگزینی اینگونه فعالیت ها از نظر اقتصادی برای روســـتائیان حائز اهمیت میباشد . این کارگاه با همکاری اداره کل منابع طبیعی استان برگزار گردید.

  بیشتر ...
 • آزمون جامع ویژه دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و طبیعت گردی استان البرز برگزار گردید
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز آزمون جامع ویژه فراگیران دوره های مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و طبیعت گردی در روز جمعه مورخ 93/9/21 در محل ساختمان شیلات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی برگزار گردید. در این آزمون که توسط معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد، 109 فراگیر دوره مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و 69  فراگیر دوره های راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و طبیعت گردی استان، حضورداشته اند . پذیرفته شدگان در این آزمون موفق به اخذ گواهی نامه پایان دوره جهت آغاز فعالیت حرفه ای خود می شوند.
  بیشتر ...
 • اولین نشست هماهنگی کارگروه تخصصی مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی استان البرز
  به نقل از مشاور مدیرکل و رئیس حراست اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز: با عنایت به منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر اهتمام ورزیدن به امر حفاظت و صیانت از میراث ارزشمند فرهنگی، تاریخی، ملی و طبیعی ایران اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز با همکاری و مشارکت دادگستری کل استان، اداره کل اطلاعات استان و اداره مبارزه با قاچاق کالای نیروی انتظامی استان اقدام به تشکیل اولین نشست هماهنگی «کارگروه تخصصی مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی استان البرز » نمود.
  نشست فوق در روز سه شنبه مورخ 93/9/4 از ساعت9:00 لغایت 11:00در محل اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان برگزار گردید.
  محمد پورجعفری، فرهنگ سازی و ارتقاء سطح شناخت عمومی نسبت به ارزش مواریث تاریخی فرهنگی، ارتقاء سطح کمی و کیفی تعامل دستگاهها و ارگانهای دخیل در موضوع مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی، جلب مشارکت کلیه بخشهای دولتی و غیردولتی در جهت حفظ، احیاء، صیانت و مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی با رویکرد پیشگیرانه در سطح استان را از جمله اهداف تشکیل این کارگروه عنوان نمود.
  نامبرده یادآور شد که متأسفانه عوامل متعدد داخلی و خارجی از جمله فقر اقتصادی و فرهنگی برخی از اقشار جامعه، ضعف آگاهی و شناخت بخشی از مردم نسبت به ارزش های میراث فرهنگی به عنوان نشان تمدن و هویت ملی، تلاش برخی افراد و مجموعه داران خصوصی خارجی در جهت جمع آوری و غارت اموال تاریخی فرهنگی سایر کشورها (به ویژه کشور ایران به جهت غنای تاریخی فرهنگی آن) به منظور هویت سازی و جذب گردشگر و ... سبب وقوع یا تشدید حفاری های غیرمجاز و قاچاق اموال تاریخی فرهنگی می شود.
  اهمیت و ضرورت تشکیل و تداوم جلسات کارگروه، تعامل و هماهنگی دستگاهها و ارگانهای
  دست اندرکار، تعیین اعضای اصلی و مدعو کارگروه، طرح و بررسی عوامل مؤثر در شکل گیری قاچاق، مشکلات و موانع موجود، اتخاذ تدابیر و ارائه راهکارهای مؤثر در امر مبارزه با قاچاق اموال تاریخی فرهنگی با رویکرد اقدامات پیشگیرانه از جمله موارد مطروحه در نشست مذکور بود.

  بیشتر ...
 • ثبت 2 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در کمیته ثبت و تعیین حریم آثارملی غیرمنقول
  به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز، مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از فعالیت حوزه ثبت بناهای تاریخی چنین خبرداد.درمورخ 93/8/21تعداددواثرتاریخی به نامهای تپه راشته غربی وتپه راشته شرقی درکمیته ثبت وتعیین حریم آثار ملی غیرمنقول درسازمان میراث فرهنگی کشور پس ازبحث وبررسی دقیق هرپرونده واستماع نظرات اعضای جلسه موردتصویب اعضای جلسه موردتصویب قرارگرفت ودرفهرست آثارملی کشور به ثبت رسید.
  بیشتر ...
 • ثبت 4 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در کمیته ثبت و تعیین حریم آثارملی غیرمنقول
  به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز، مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از فعالیت حوزه ثبت بناهای تاریخی چنین خبرداد .درمورخ 93/8/24تعداد4اثرتاریخی،فرهنگی وطبیعی درکمیته ثبت وتعیین حریم آثارملی غیرمنقول به نامهای مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ مروارید (شمس)مجموعه تاریخی فرهنگی وطبیعی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران ،حمام تاریخی مصباح وحمام تاریخی حیدرآباد مطرح وپس از بحث وبررسی دقیق هرپرونده واستماع نظرات اعضای جلسه عرصه وحرایم آثارمربوطه مورد تصویب نهایی قرارگرفت.
  بیشتر ...
 • شرکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نمایشگاه بورس، بیمه
  اعلام آمادگی جهت مشارکت در صنعت گردشگری استان البرز از طرف سرمایه گذاران مطرح کشوری دستاورد نمایشگاه کیش
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز با شرکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در اولین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه، بازار سرمایه و خصوصی سازی و ششمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری که در جزیره کیش برگزار گردید، دستاوردهای آن توسط جلیل شیدا، سرپرست معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری اداره کل مذکور تشریح گردید.
  با توجه به ضرورت ارائه فرصت های سرمایه گذاری استان البرز در نمایشگاه مذکور و با ارائه ظرفیت های موجود، با سرمایه گذاران متقاضی سرمایه گذاری، مذاکرات مفید و سازنده ای داشتیم. استان البرز به جهت همجواری با استانهای تهران، قزوین، مازندران و مرکزی و کمبود شدید مراکز اقامتی- پذیرایی و هتل و شرایط مطلوب و مسیر کوتاه استان به تهران می توان ضمن رفع نیازهای شدید اقامتی استان بخشی از نیازهای مناطق جنوب غربی و شمال غربی تهران را نیز برطرف نمود. این موضوع در بررسی علاقه مندی سرمایه گذاران شرکت کننده در همایش تأثیر مثبت داشته و با استقبال خوبی نیز برخوردار گردید و چند تن از سرمایه گذاران مطرح کشور نیز که زمین مناسبی هم برای سرمایه گذاری در استان داشته تصمیمات خود را برای سرمایه گذاری اعلام کردند. با توجه به برگزاری همزمان چند موضوع بانک، سرمایه و فرصت های سرمایه گذاری در نمایشگاه، شرکت کنندگان توانستند اطلاعات خوبی را در همه زمینه ها کسب نمایند. استان البرز در غرفه ای به میزان 48 متر مربع شرکت و ضمن ارائه لوح فشرده و بروشورهای آماده شده زمینه های سرمایه گذاری را برای مراجعین تشریح کرد.

  بیشتر ...
 • استان البرز تمام ظرفیت ها را برای ایجاد زیرساخت های گردشگری دارد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان البرز ابوالفضل عبیدی مدیر کل استان البرز در حاشیه نمایشگاه بین المللی کیش گفت: با تغییر رویکرد قبلی بانک های استان می توان به توسعه واقعی زیرساخت های گردشگری رسید. در چند سال گذشته پس از افت سرمایه گذاری و به دنبال انتخاب دولت تدبیر و امید موضوع توسعه ی زیرساخت های گردشگری در یک شتاب مطلوب در کشور قرار گرفته است. پس از بررسی های همه جانبه مشکلات سرمایه گذاری و عدم استقبال از ساخت هتل در استان ضرورت دارد تا رویکرد قبلی سرمایه گذاران و بانک ها به ساخت هتل عوض شود. بدون تردید در تلاش هستیم تا با ساخت چند هتل استاندارد در استان راه برای ورود دیگر سرمایه گذاران  باز شود. به قطع و یقین می توان گفت ساخت هتل در کرج از توجیهات خیلی مناسبی برخوردار می باشد. برای اثبات این ادعا می توان به این مسئله اشاره کرد، مسئله اول اینکه کرج یک کلانشهر است و برای رفع نیازهای بومی به چند هتل احتیاج دارد. مسئله دوم واقع شدن ظرفیت های صنعتی و ورزشی تهران در مجاورت شهرکرج است. مقوله توریسم در جهان با ابعاد مختلفی مانند توریسم فرهنگی ، ورزشی ، سلامت ، طبیعت گردی و کشاورزی و غیره طبقه بندی شده است. و استان البرز تقریبا در تمام ابعاد می تواند میدانداری کند به شرط اینکه زیرساخت های لازم فراهم گردد. لذا انتظار داریم بدون فوت وقت، رویکرد جدیدی در برخورد با متولیان سرمایه گذاری و سرمایه گذاران در استان شکل گرفته و مشوق های لازم سرمایه گذاری نیز عملیاتی شود. بدین منظور اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به طور کامل آمادگی دارد تا ضمن درک شرایط و ظرفیت های استان در حداقل زمان ممکن به تقاضای واصله رسیدگی نموده و نسبت به صدور مجوز اقدام نماید. با توجه به مراحل پایانی مطالعه بخش اول طرح جامع استان و متعاقب آن تهیه بسته های سرمایه گذاری در مراحل بعدی و رفع موانع سرمایه گذاری در محورهای کم نظیر گردشگری مانند محور کرج-چالوس و حواشی سدهای استان از همه سرمایه گذاران دعوت کنیم نسبت به موضوعات سرمایه گذاری در حوزه گردشگری مراجعه نماید.
  بیشتر ...
 • حضور مثمرثمر و فعال اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در ششمین نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری در جزیره کیش
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز فرصتهای سرمایه گذاری و گردشگری استان در نمایشگاه کیش در معرض بازدید عموم قرار گرفت . در این نمایشگاه که از تاریخ 93/7/29 تا 93/8/2 در جزیره کیش برگزار شد مناطق نمونه گردشگری استان به بازدید کنندگان معرفی شد. لازم به ذکر است بازار سرمایه به عنوان یکی از ارکان بازار مالی نقش به سزایی در بسیج امکانات مالی و سرمایه ای در جهت تخصیص بهینه منابع به منظور رشد و توسعه اقتصادی کشور ها دارد. جلیل شیدا معاون سرمایه گذاری استان البرز گفت: به منظور بهره برداری هرچه بیشتر مشارکت کنندگان و بازدید کنندگان از اولین نمایشگاه بین المللی بورس- بانک بیمه- وبازار سرمایه و خصوصی سازی و ششمین نمایشگاه معرفی فرصتهای سرمایه گذاری کشور اداره کل میراث فرهنگی استان البرز در این نمایشگاه حضور یافت. وی افزود: در سند چشم انداز توسعه اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی ایران در سال 1404 کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی ، علمی و فن آوری در سطح منطقه و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین المللی تصویر شده است که استان البرز می تواند با پتانسیل های بالای گردشگری در این زمینه به صورت تخصصی ورود پیدا کند.
  بیشتر ...
 • گزارش تصویری از برگزاری نمایشگاه گردشگری در ایران کوچک


  بیشتر ...
 • مرمت امامزاده سليمان خور واقع در شهرستان ساوجبلاغ
  به نقل از روابط عمومـی اداره کل میراث فرهنگی ؛ صنایع دستـی و گردشگری اسـتان البرز؛ مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از انجام پروژه مرمت امامزاده سليمان خور واقع در شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.
  طبق توضیحات این مقام مسئول امامزاده سلیمان خور به شماره ثبت 15776،که بنای اولیه متعلق به دوره صفویه می باشد خبر داد. مرمت این پروژه که شامل :
  1ـ خاكريزي وخاكبرداري جهت تراز بندي
  2ـ سكو سازي
  3ـ اجراي كف فرش با سنگ گندمك
  4ـ تخريب سنگ كاري اطراف فضاي سبز ورودي
  5ـ تهيه وجدول گذاري اطراف فضاي سبز ورودي
  6ـ كنده كاري جدول اطراف امامزاده به جهت شيب بندي
  7ـ اجراي مجدد جدول هاي كنده كاري شده
  8ـ مرمت بخشي از سنگ كاري بدنه امامزاده
  9ـ دوغاب ريزي با سيمان سفيد به جهت تحکیم سنگ فرش کف اجرا شده است .

  بیشتر ...
 • ساماندهی و پاکسازی محوطه کاخ شهرستانک کرج
  به نقل از روابط عمومـی اداره کل میراث فرهنگی ؛ صنایع دستـی و گردشگری اسـتان البرز؛ مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از انجام پروژه ساماندهی و پاکسازی محوطه کاخ شهرستانک کرج خبر داد.
  طبق توضیحات این مقام مسئول بناي کاخ شهرستانک (کاخ ناصری) به شماره ثبت 1925،که در حقیقت یک کوشک تفرجگاهی و متعلق به دوره قاجاری می باشد خبر داد. این پروژه که در حقیقت پاکسازی اطراف کاخ را در بر می گرفت از اعتبارات ملی سال 1392 صورت گرفته است.

  بیشتر ...
 • انجام پروژه حفاظت و مرمت خانه آیت الله طالقانی
  به نقل از روابط عمومـی اداره کل میراث فرهنگی ؛ صنایع دستـی و گردشگری اسـتان البرز؛ مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از انجام پروژه حفاظت و مرمت خانه آیت الله طالقانی خبر داد.
  طبق توضیحات این مقام مسئول خانه آیت الله طالقانی به شماره ثبت 2009،  در شهرستان طالقان واقع است. خانه متشکل از اجزاء مختلفی است . بخش ورودی ، حیاط میانی ، فضاهای مسکونی زمستانی و تابستانی و حیاط شمالی ، اجزاء مختلف این خانه را شکل می دهند. استقرار حیاط و خانه در محوطه ناصاف و شیب دار دامنه کوه سبب گردیده ، اختلاف سطوح مختلفی ما بین اجزاء خانه بوجود آید . به همین دلیل حیاط شمالی در سه تراز مختلف قرار دارد ، حیاط مرکزی نیز چنین موقعیتی را داراست و حتی بخش مسکونی تابستانی و زمستانی بنا نیز دارای چنین اختلاف سطوحی می باشد. این اختلاف سطح سبب ایجاد چشم اندازهای زیبایی در بنای خانه گردیده است.
  قدمت بنا به 150 سال پیش و به دوران قاجار می رسد . سه نسل از خاندان آقای طالقانی یعنی خودشان ، پدرشان و پدر بزرگشان در این خانه زیسته اند و این بنا به خواست پدر بزرگ ایشان ساخته شده است.لیکن تمامی عناصر موجود در بنا متعلق به یک دوره ساخت نیستند. قدیمیترین قسمت بنا که عبارت از بخش عمده ای از ساختمان میانی و ازجمله اطاق مخصوص آقای طالقانی است  متعلق به دوران قاجارند. بقیه بخشهای بنا به تناسب مورد تعمیر و دخل و تصرف و نوسازی قرار گرفته اند. بنای خانه آیت الله طالقانی از نظر ایستایی  و سایر موارد تقریبا در شرایط مطلوبی به سر می برد ، این مسئله می تواند بی ارتباط با عدم دخالت در اصل بنا طی سالیان متمادی که از عمر بنا می گذرد و در نتیجه بهم نزدن تعادلی که با گذشت زمان بین عناصر آن بوجود آمده است نباشد. لیکن آسیبهای جزئی و نسبی در بعضی نقاط آن وجود دارد.
  پروژه های فوق از محل اعتبارات ملی سال 1392 تماماً اجـرا و به ثمر نشسته است. که خدمات انجام گرفته این پروژه به شرح ذیل می باشد:

  1- اصلاح و مرمت بخشی از کانال دفع رطوبت.
  2- مرمت قلوه سنگ فرش داخل حیاط.
  3- مرمت موضعی اندود سنتی داخل اتاق ها.
  4- مرمت موضعی خرپای چوبی و شیروانی ورودی خانه.
  5- آجرفرش تمامی فضاهای داخلی خانه (تمامی اتاق ها).
  6- اصلاح ، ساماندهی و ترازبندی فضای سبز داخل حیاط.
  7- اصلاح سیستم برق رسانی داخلی و نورپردازی موضعی و کلی حیاط.
  8- اصلاح سیستم آبرسانی.
  9- مرمت و بازسازی تمامی بازشوها ( تمامی درب ها و پنجره های چوبی).

  بیشتر ...
 • انجام پروژه حفاظت و مرمت دیوارنگاره های کاخ سلیمانیه کرج
  به نقل از روابط عمومـی اداره کل میراث فرهنگی ؛ صنایع دستـی و گردشگری اسـتان البرز؛ مریم عامری سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان از انجام پروژه حفاظت و مرمت دیوارنگاره های کاخ سلیمانیه کرج خبر داد.
  طبق توضیحات این مقام مسئول بناي كاخ سليمانيه به شماره ثبت ملی 370، که در حقیقت یک کوشک تفرجگاهی در وسط باغ های آن زمان می باشد در محدوده دانشكده كشاورزي ومنابع طبیعی كرج واقع شده که توسط معمار دربار قاجار، محمدحسين خان نظام الدوله اصفهاني معروف به صدراصفهاني در دو طبقه ايجاد مي گردد و تنها بنای پیلوت دار باقی مانده از دوره قاجار محسوب می گردد .
  در تالار اصلي كاخ در ديوار غربي و شرقي بنا دو تابلو نقاشي رنگ روغن بسيار نفيسي به  تصوير كشيده  شده است كه در ديوار شرقي تصاوير آقامحمدخان (بنيانگذار سلسله قاجار ) به همراه سران ايل قاجار و در تابلوي غربي تصاوير فتحعلي شاه نشسته بر تخت به همراه فرزندانش را نشان مي دهد .در حقیقت اهمیت و شاخصه این بنا به دلیل وجود همین دیوارنگاره ها می باشد که آن را در بین سایر کاخ های دوره قاجار منحصر به فرد کرده است.
  هنرمند نقاش اين تصاوير عبدالله خان بوده كه از نقاشان مشهور دوره قاجاري است . در شرق بناي كاخ برج پنج طبقه اي وجود داشته كه فقط بخشی از پايه هاي طبقه اول آن باقي مانده است . این برج در دوره پهلوی به دلایل نا معلومی فروریخته است .
  در دوره قاجار در مركز شهر و در حاشيه شهر بناهاي بسياري ساخته مي¬شود از جمله کوشک ناصری معروف به کاخ ناصرالدين شاه واقع در شهرستانك در همين زمان به دستور شاه و درزیر پل صفوي كرج بين دوطاق چشمه حجره اي (چايخانه) ساخته مي شود كه به منظور يك مكان تفرجگاهي استفاده مي شده است .
  با توجه به متون تاريخي و سفرنامه هاي اروپايي و ايراني كه درباره كرج نوشته اند مي توان شروع توسعه و شكل گيري و توسعه شهري كرج را مربوط به دوره قاجاريه دانست .

  بیشتر ...
 • مراسم افتتاح هفته گردشگری در مجموعه کاخ مروارید
  به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز مراسم افتتاحیه هفته گردشگری با حضور جناب آقای اسدالله درویش امیری معاون محترم امور حقوقی ، مجلس و استانها سازمان میراث فرهنگی و جناب آقای آقازاده مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی و اعضای محترم شورای شهر کرج و مسئولان استانی برگزار شد. در این مراسم که با استقبال چشمگیر مردم شهر کرج مواجه بود برنامه های متنوعی در کاخ مروارید برای برگزاری نمایشگاه برپا خواهد بود.
  در این مراسم هنرمندان البرزی با برنامه های شاد در جهت ارتقاء نشاط اجتماعی حضور داشتند . لازم به ذکر است این نمایشگاه تا 12 مهر ماه دایر خواهد بود . غرفه های متنوع بیانگر فرهنگ عامه مردم ، چادر های عشایری، موسیقی محلی ، غرفه های صنایع دستی و..... از قابلیت های این نمایشگاه است.
  بیشتر ...
 • برپایی نمایشگاه گردشگری برادران امیدوار در مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ مروارید
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ ابوالفضل عبیدی؛ مدیرکل البرز از برپایی نمایشگاه برادران امیدوار در محموعه تاریخی فرهنگی کاخ مروارید خبر داد.

          عبیدی گفت: همزمان با نمایشگاه گردشگری که که در مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ مروارید برگزار می گردد؛ این اداره کل با همکاری موزه برادارن امیدوار واقع در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعدآّباد تهران اقدام برپایی دستاوردهای برادران امیدوار در مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید نموده است.

          شایان ذکر است برادران امیدوار اصالتی طالقانی دارند و نخستین گردشگران مدرن ایران بودند که در دهه 40 خورشیدی سفری به دور دنیا داشتند. دستاوردهای سفر برادران امیدوار در مجموعه تاریخی – فرهنگی سعدآباد با نام موزه برادران امیدوار پذیرای علاقمندان است و به مناسبت روز جهانی گردشگری بخشی از این دستاوردها از تاریخ 5 لغایت 12 مهر ماه از ساعت 16:00 تا 20:00 در مجموعه تاریخی – فرهنگی کاخ مروارید در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد.

  بیشتر ...
 • پاراتور کاخ مروارید برای کودکان معلول برگزار می گردد
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان البرز؛ ابوالفضل عبیدی؛ مدیرکل البرز از برپایی پاراتور ویژه کودکان معلول به مناسبت روز جهانی گردشگری در کاخ مروارید خبر داد.

          عبیدی گفت: با توجه به اهمیت و نقش موزه ها در تربیت کودکان از یک سو و از سوی دیگر محدودیت های که در اغلب موزه ها برای بازدید این عزیزان وجود دارد. این اداره کل در نظر دارد تا برای نخستین بار برای کودکان معلول پاراتور کاخ مروارید را اجرا کند.

          مدیر کل البرز در خاتمه افزود که این اداره کل پیشتر تور بازدید کودکان کم توان ذهنی از کاخ موزه سلیمانیه را نیز برگزار کرده است که شاهد بازتاب بسیار خوب این بازدید توسط این عزیزان و خانواده ها بودیم.

  بیشتر ...

امروز دلگير غمي بزرگيم و پنجره دل به روي غير بسته و در خلوت خلوص براي مويه هاي فاطمه (س) مي گرييم. خسوف خورشيد آفرينش، احساسمان را تيره کرده و پرده هاي نمناک اشک، فروغ از ديدگانمان ربوده است. صباي سوز دل ها حزين و خرامان به سوي مدينه وزيد؛ و عطر ياس هاي اندوه در کوچه هاي ارادت پيچيد.
رحلت پیامبر اکرم (ص) برای حکومت اسلامی و امت اسلام حادثه ای سخت و جانسوز بود . چنانکه امیرالمؤمنین (ع) می فرماید:
«بابی انت و امی یا رسول الله (ص) لقد انقطع بموتک ما لم ینقطع بموت غیرک من النبوة والانباء و اخبار السماء . خصصت حتی صرت مسلیا عمن سواک و عممت حتی صار الناس فیک سواء و لولا انک امرت بالصبر و نهیت عن الجزع، لانفدنا علیک ماءالشؤون . و لکان الداء مماطلا و الکمد محالفا و قلالک . . . (1) ; پدر و مادرم فدایت ای پیامبر خدا، با مرگ تو رشته ای پاره شد که در مرگ دیگران چنین قطع نشد و آن نبوت و فرود آمدن پیام و اخبار آسمانی بود . مصیبت تو دیگر مصیبت دیدگان را تسلی دهنده ست یعنی پس از مصیبت تو دیگر مرگها اهمیتی ندارد . و از طرفی این یک مصیبت همگانی است که عموم مردم به خاطر تو عزادارند . اگر نبود که امر به صبر و شکیبایی فرموده ای و از بی تابی نهی نموده ای آنقدر گریه می کردم که اشکهایم تمام شود . و این درد جانکاه همیشه در من می ماند و حزن و اندوهم دائمی می شد . که همه اینها در مصیبت تو کم و ناچیز است .»