رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز
محوطه باستانی ازبکی شهرستان نظر آبادمحل کشف اولین خشت دست ساز بشر
یک میلیارد گردشگر،یک میلیارد فرصت


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • روز جهانی کودک
   خبر:
  به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز، مهنازطاهری 
  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اظهارداشت: باعنایت به فرارسیدن روزجهانی کودک، درروزپنج شنبه 16مهرماه ، معاونت میراث فرهنگی اقدام به برگزاری برنامه هایی باحضورمهدکودک های استان باشعار کودک،هنر،ومیراث فرهنگی درمجموعه تاریخی فرهنگی کاخ مروارید برگزار می نماید که دراین خصوص با آقای ساکی مدیرکل محترم آموزش وپرورش استان البرز،آقای رامک مدیرکل صداوسیما استان البرزو آقای حسین کاشانی مدیرکل محترم فرهنگ وارشاد اسلامی مکاتباتی انجام شده است .باشعار دنیا بالبخند کودکان زیباست برنامه های درنظرگرفته شده شامل:
  -مراسم صبحگاهی مدارس رده سنی کودک ازاهمیت میراث فرهنگی برای کودکان سخنرانی انجام خواهد شد.
  -معلمین درس تاریخ چنددقیقه ای رابه اهمیت میراث فرهنگی بارویکرد فرهنگ سازی می پردازند

  -درس انشاءکودکان باعنوان میراث فرهنگی برگزار خواهد شد وبه انشاءمنتخب تقدیر نامه ارائه می گردد
  -کارشناسان اداره کل درروزکودک ،هنر،میراث فرهنگی کارگاه آشنا سازی کودکان بامیراث فرهنگی رابرگزار می نماید
  امید است که بتوانیم دراین روز کودکان رادر مجموعه تاریخی، فرهنگی،مروارید گرد هم آورده وفضایی شادومفرح ایجاد نماییم دراین روز که به نام روزجهانی کودک نامگذاری شده شادی ولبخند را روی لبان آنها نقش ببندد.
  بیشتر ...
 • ارائه خدمات ویژه سفر به مناسبت هفته گردشگری در استان البرز
  معاون گردشگری استان البرز از فروش آنلاین و دیگر خدمات سفر به مناسبت هفته گردشگری خبر داد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز احمد ترکاشوند  با بیان این مطلب افزود دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی شرکت کننده در مراسم هفته گردشگری و اقوام ایرانی "مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید" به صورت آنلاین از بازدید کنندگان و علاقه مندان به سفر ثبت نام و خدمات ارائه می کنند.
  وی اظهار داشت : تخفیف 10 درصدی تورهای داخلی و خارجی(سیاحتی و زیارتی) و ارائه انواع بسته های مشوق سفر برای بازدیدکنندگان نظیر تخفیف ها و قرعه کشی تور رایگان جزیره کیش و.... از جمله خدمات دفاتر و شرکتهای خدمات مسافرتی حاضر در مراسم بزرگداشت گردشگری و اقوام در مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید می باشد.


  بیشتر ...
 • چهارمین روز مراسم بزرگداشت گردشگری و اقوام استان البرز

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز در روز چهارم مراسم بزرگداشت گردشگری و اقوام ایرانی ، مجموعه تاریخی – فرهنگی مروارید میزبان بیش از چهار هزار و پانصد نفر بازدید کننده بود که شاهد اجرای مراسم آیینی و سنتی اقوام مختلف به ویژه اقوام "لر" و "ترکمن" بود که نمایندگان این اقوام با پوشش محلی ، بخشی از آیین ها و مراسم خود را به نمایش گذاشتند.
  در حاشیه این نمایشگاه همچنین به پاس احترام به درگذشت جمعی از هموطنانمان در مناسک حج برنامه ویژه ای برای میهمانان اجرا شد.
  در روز چهارم مراسم بزرگداشت گردشگری و اقوام البرز همچنین شاهد حضور جناب سرهنگ صفایی رییس محترم پلیس امنیت استان البرز در مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید بودیم که ایشان ضمن بازدید از غرفه ها ، برگزاری این برنامه ها را راهی برای معرفی جاذبه ها و آیین های دینی و ملی البرز نشینان اعلام کردند.
  شایان ذکر است این مراسم در مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید تا روز جمعه مورخ 17/7/94 ادامه خواهد داشت.

  بیشتر ...
 • تمدید زمان جشنواره گردشگری و اقوام استان البرز
  مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از تمدید زمان جشنواره گردشگری و اقوام ایرانی در مجموعه تاریخی – فرهنگی مروارید خبر داد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز ، عبدالناصر میرچی با اعلام این خبر گفت :
  به دلیل استقبال پر شور شهروندان و میهمانان گرامی ، جشنواره گردشگری و اقوام البرز تا روز جمعه مورخ 17/7/94 ادامه خواهد داشت و مراسم اختتامیه نیز در همین روز برگزار خواهد شد.
  وی افزود : این جشنواره با برگزاری گارگاه های آموزشی ، برنامه های سرگرم کننده و برگزاری نمایشگاه با 120 غرفه و ثبت نام متقاضیان برای تورهای رایگان البرز گردی ، همزمان با هفته هفته گردشری در مجموعه تاریخی-فرهنگی مروارید از ساعت 16 تا 22 در حال برگزاری برگزاری می باشد.


  بیشتر ...
 • سایت باستان شناسی کودک
  به نقل ازروابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری استان البرز، مهنازطاهری
  سرپرست معاونت میراث فرهنگی اظهارداشت: به مناسبت هفته گردشگری درمجموعه کاخ مروارید غرفه کودک نیز فعال میباشد.دراین غرفه سایت باستان شناسی فرضی برای کودکان آماده شده است که به منظور آشنایی کودکان سرزمینمان با فرهنگ غنی ایران زمین وتلاش وکوشش انجام گرفته برای حفظ این هویت ملی برپاشده است در این غرفه کودکان قادر خواهند بود، کاوش انجام داده،واشیایی رابدست آورده ونحوه برخورد بااشیاء تاریخی حین کاوش رایاد بگیرند.کودک به این طریق چگونگی کاوش وتلاش دراین زمینه پی میبرد و اشیاءبدست آمده توسط کودکان دراختیار مرمت گران قرار داده شده وآنان پس ازتوضیح دادن مراحل مرمت ،اشیاءبیرون آمده رامرمت کرده ودراختیار موزه قرارمیدهند تاکنون خوشبختانه استقبال خوبی صورت گرفته وکودکان طی این کارباتاریخ کشوروهمچنین حفظ ونگهداری اشیاءوبناهای تاریخی ارزش موزه ها وفرهنگ بازدید ازآنها آشنا شده وآموزش می بینند امید است که با راه اندازی چنین کارگاههای کودکان سرزمینمان راباهویت خودشان بیشترآشناکنیم.شایان ذکر است که این کارگاه تاروزجمعه قابل بازدید میباشد.


  بیشتر ...
 • مراسم بزرگداشت هفته گردشگری در مجموعه تاریخی کاخ مروارید به روایت تصویر

  بیشتر ...
 • برگزاری جلسه کارشناسی استان برای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز عبدالناصر میرچی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت : جلسه بررسی اولیه آثار ارسال شده به معاونت صنایع دستی برای دریافت نشان مرغوبیت در استان البرز برگزار گردید.
   وی افزود :دراین جلسه که درمحل معاونت صنایع دستی استان باحضور کارشناسان فنی و رابط استان به منظور بررسی اولیه آثار صنایع دستی رسیده به اداره کل انجام شد ، پس از کارشناسی اسناد و مدارک واصله تعدادی از آثار برای داوری نشان مرغوبیت در استان قزوین انتخاب گردیدند . در این جلسه تعداد 24  اثر از 4 هنرمند بررسی و تعداد  20 اثر مورد تائید کارشناسان قرار گرفت تا پس از انجام بازدید و تکمیل پرونده به جلسه منطقه ای برای دریافت نشان مرغوبیت ارسال گردد . 

  بیشتر ...
 • برنامه های ویژه اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز به مناسبت جشنواره گردشگری و اقوام
   به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز این اداره کل ، به مناسبت گرامیداشت هفته گردشگری اقدام به برگزاری برنامه های ویژه ای کرده است.
  احمد ترکاشوند معاون گردشگری تصریح کرد در راستای معرفی صنعت گردشگری و کارکردهای چندگانه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی این پدیده تأثیرگذار، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز اقدام به برگزاری ویژه برنامه هایی با محوریت شعار اعلام شده از سوی سازمان (هر گردشگر یک فرصت برای آشنایی با ایران) در هفته گردشگری نموده است : برگزاری نمایشگاه و مراسم سرگرم کننده در مجموعه تاریخی – فرهنگی مروارید ، برگزاری تورهای رایگان البرز گردی ، ایراد سخنرانی در مدارس و مراکز آموزشی توسط  اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، برگزاری گارگاه های آموزشی و... از جمله این برنامه ها است.
  ترکاشوند افزود  به پاس احترام نسبت به شهادت جمعی از هموطنانمان در مناسک حج ، برنامه هفته گردشگری استان البرز از یکشنبه پنجم مهر به روز پنج شنبه نهم مهر ماه موکول  ، و هم اکنون در مجموعه تاریخی- فرهنگی مروارید  در حال برگزاری می باشد و تا روز چهارشنبه مورخ  15/7/94 نیز ادامه خواهد داشت.


  بیشتر ...
 • بازدید مقامات و مسوولان ارشد استان البرز از جشنواره گردشگری و اقوام البرز
  شرح خبر: 
  تنی چند از مقامات و مسوولان ارشد استان روز شنبه در دومین روز نمایشگاه ، از مجموعه فرهنگی – تاریخی مروارید بازدید کردند.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز ، احمد ترکاشوند با بیان این مطلب گفت : نمایشگاه در روز دوم ، بیش از چهار هزار نفر بازدید کننده داشت که در این بین جناب آقای دکتر کولیوند نماینده محترم مجلس شورای اسلامی ، جناب آقای مهرور مدیر کل محترم مدیریت بحران استان ، سرکار خانم سرافرازی مشاور محترم امور بانوان استاندار از نمایشگاه بازدید کردند.
  در جریان این بازدید مباحثی در خصوص چگونگی حضور بخش خصوصی در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری در این صنعت مطرح شد. در این مباحث علاوه بر کارشناسان میهمانان و مقامات بازدید کننده ، جناب آقای میرچی مدیر کل محترم میراث فرهنگی ، صنایع دستی  و گردشگری به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند. 

  بیشتر ...
 • : برگزاری کارگاه آموزشی ویژه مشاوران بانوان و تقدیر از مشاوران فعال و برگزیده استان
  مشاور امور بانوان مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز جزو هشت نفر برتر این حوزه در استان انتخاب گردید.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز طی مراسمی در حاشیه همایش یک روزه ارتقاء سطح آموزشی و توانمند سازی و برنامه ریزی در حوزه بانوان از  نفرات برگزیده استان در حوزه مشاورین امور بانوان ادارات کل سطح استان  توسط  بی بی عصمت سرفرازی  مشاور محترم استاندار و مدیر کل امور بانوان استانداری البرز تقدیر بعمل آمد.
  طی این مراسم از  شهرزاد تیمور زاده مشاور امور بانوان مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان البرز به عنوان مشاور و فعال برتر در این حوزه تقدیر بعمل آمد .  

  بیشتر ...
 • : آغاز جشنواره گردشگری و اقوام استان البرز

  معاون گردشگری استان البرز از آغاز جشنواره گردشگری و اقوام همزمان با عید سعید غدیر خم خبر داد
   به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز ، احمد ترکاشوند با بیان این مطلب گفت :جشنواره گردشگری و اقوام ایرانی با برپایی نمایشگاه به مناسبت روز جهانی گردشگری در مجموعه تاریخی فرهنگی مروارید همزمان با عید سعید غدیر خم آغاز شد.
  ترکاشوند ادامه داد این نمایشگاه دارای بیش از 30 غرفه صنایع دستی در رشته های منبت ، معرق ، شیشه حرارت مستقیم ، مینا کاری ، گلیم ، نقاشی روی شیشه ، زیور آلات ، قلم زنی فلز ، پته دوزی ، عروسک های محلی ، البسه سنتی می باشد که برخی از این غرفه ها ، به صورت کارگاه زنده و نمایش تولید در نمایشگاه فعال می باشند. همچنین 4 غرفه به مددجویان بهزیستی استان اختصاص یافته که صنایع دستی خود را در معرض فروش قرار می دهند.
  وی افزود: بیش از20 غرفه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در این نمایشگاه حضور دارند که برخی از آنان  با تبلیغ جاذبه های گردشگری و قرعه کشی اقدام به برگزاری سفرهای رایگان یک روزه و چند روزه به تمامی نقاط کشور می کنند.
  معاون گردشگری استان البرز اظهار داشت برای رفاه حال شهروندان و بازدیدکنندگان محترم تعدادی از غرفه ها به دیگر صنف ها و استان ها برای سوغات و خوراک محلی و البسه سنتی وتعدادی از غرفه ها نیز جهت برنامه های شاد ، سرگرم کننده و آموزنده به کودکان و نوجوانان اختصاص یافته است.
  ترکاشوند تصریح کرد نمایشگاه خودروهای کلاسیک ، اجرای موسیقی سنتی و برنامه های شاد ، برگزاری مسابقه و قرعه کشی به صورت روزانه ، ازدیگر برنامه های جشنواره 
  گردشگری و اقوام ایرانی در استان البرز می باشد که در روز اول با استقبال بیش از 4 هزار نفر بازدید کننده مواجه شد.  
  وی تاکید کرد اجرای برنامه های آیینی توسط سیاه چادرها، پخت نان ، و آش محلی و سرو در زیر چادر به شیوه عشایر از دیگر برنامه های جانبی این نمایشگاه و رویداد می باشد.

  بیشتر ...
 • : نواخته شدن نمادین زنگ گردشگری در دبیرستان نمونه دولتی شهید شیرودی کرج

  زنگ گردشگری در دبیرستان نمونه دولتی شهید شیرودی کرج  نواخته شد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز ، احمد ترکاشوند معاون گردشگری استان روز سه شنبه مورخ 7/7/94 با حضور در مراسم صبحگاهی دبیرستان نمونه دولتی شهید شیرودی برنامه های آن اداره کل را به منظور بزرگداشت هفته گردشگری اعلام کرد وی در خصوص جاذبه ها و توانمندی های استان در حوزه ،میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری مطالبی را با محوریت اهمیت منطقه البرز بیان کرد.
  وی با اشاره به  ضرورت اطلاع رسانی در خصوص جاذبه ها ی استان ، محور توسعه استان البرز را گردشگری با رعایت اصل حفظ محیط زیست اعلام کرد.
  ترکاشوند در ادامه استان البرز را مجموعه ای از جاذبه های متنوع وگوناگون دانست که قابلیت جذب طیف وسیعی از گردشگران رادارد .
  وی در پایان این مراسم اعلام کرد : در جریان هفته گردشگری تورهای ویژه دانش آموزی برای مدارس ومراکز آموزشی استان تعریف خواهد شد.

  بیشتر ...
 • سخنرانی مسعود سلطانیفر درهمایش علمی و بین المللی روز جهانی گردشگری
  بسم‌ا...الرحمن‌الرحیم

   احترام و خیر مقدم خود را نسبت به میهمانان ارجمند شرکت کننده در همایش علمی یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت ابراز نموده و اظهار امیدواری می‌نمایم که این همایش بتواند نتایج مثبت و مفیدی را در روند رو به رشد صنعت گردشگری در پی داشته باشد.

  پیش از هر سخنی مایلم از رویدادی بزرگ، و حماسه‌ای ماندگار یاد کنم که همه عظمتش را مدیون فداکاری و از جان گذشتگی جوانان برومند و سلحشور ماست: دفاع مقدس و حماسه 8 سال ایثار و فداکاری که در هفته جاری در آغاز سالگرد آن هستیم و همچنین یاد و نام حماسه‌آفرینان شکست حصر آبادان را گرامی می‌دارم.

  ارتحال جانگداز حدود 2000 نفر از حجاج بیت‌ا...الحرام در فاجعه منا در روز عید سعیدقربان که متأسفانه تا این لحظه حدود 170 نفر از هموطنانمان نیز در بین این جانباختگان هستند به محضر حضرت بقیه ‌ا... (عج) – مقام معظم رهبری، و ملت شریف ایران تسلیت گفته و از خداوند متعال برای درگذشتگان رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان آنها صبر و اجر و شکیبایی مسئلت نموده و امیدوارم بقیه حجاج عزیز ایرانی سلامت به کشور بازگردند. 

  گردشگری به عنوان کلید توسعه، رفاه و موفقیت در بسیاری از کشورها و یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های تجاری جهان است. صنعت گردشگری به دلیل افزایش روزافزون مقاصد گردشگری و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این مناطق، تبدیل به عاملی کلیدی در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی از طریق ایجاد مشاغل و تشکیلات اقتصادی و درآمدهای حاصله از توسعه زیرساخت‌ها شده است ؛ حتی شوک‌های گاه و بی‌گاه ،‌این رشد بی‌وقفه را متوقف نکرده است. توسعه گردشگری، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته، عامل مؤثری در مقابله با فقر، کاهش بیکاری و باعث رونق اقتصادی و افزایش رفاه اجتماعی می‌شود. صنعت گردشگری نوعی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خارجی است و در کلیه بخش‌های اقتصادی،‌اثرات توسعه‌ای دارد.

  شعار روز جهانی گردشگری امسال 1 میلیارد گردشگر، 1 میلیارد فرصت شعار هوشمندانه‌ای است که باعث توجه بیش از حد به اثرات گردشگری در توسعه می‌شود. این شعار در سازمان میراث فرهنگی،‌صنایع دستی و گردشگری، هر گردشگر یک فرصت برای آشنایی با ایران انتخاب شده است. فرصت‌هایی که باید قدر دانسته و نهایت استفاده را از آن برد. یک میلیارد گردشگر یعنی ظرفیت‌ عمیق و روزافزون صنعت گردشگری که می‌تواندبرخی از ضروری‌ترین هدف‌های حال حاضر را از جمله رشد اجتماعی – اقتصادی، توسعه فراگیر و حفاظت از محیط زیست متبلور نماید، فرصت‌هایی نظیر ایجاد اشتغال که یکی از نیازهای اساسی کشور ماست. آنچه که این موتور مولد را از سایر بخش‌های اقتصادی متمایز می‌سازد، ظرفیتی است که صنعت گردشگری در تحقق اهداف و آرمان‌های متعالی انسانی در خود دارد. قابلیتی که در هیچ یک از صنایع دیگر وجود ندارد. مشارکت پویا و پیوسته هر گردشگر در فرآیند گردشگری بین‌المللی، در دستیابی به اهداف مختلف نقش تعیین کننده‌ای دارد.

  براساس گزارش unwto در سال 2014 تعداد گردشگران به یک میلیارد و 200 میلیون نفر رسیده و گردش مالی حاصله به یک تریلیون و 245 میلیارد دلار در سال رسیده است و طبق پیش‌بینی‌های این سازمان در سال 2020 به یک میلیارد و 600 میلیون نفر و در 2030به یک میلیارد و 800 میلیون نفر خواهد رسید.

  براساس سند چشم‌انداز 20 ساله، سهم ایران از شمار گردشگران جهانی از 9 صدم درصد در سال 83 به 1/5درصد در سال 1404 سال پایانی چشم‌انداز افزایش یابد، یعنی حدود 20 میلیون نفر گردشگر در سال 1404.

  این در حالی است که علیرغم ظرفیت‌های بالای تاریخی، فرهنگی و طبیعی و تنوع اقلیمی و وجود جاذبه‌های ملموس و ناملموس متعدد، گردشگری ایران در فاصله سال‌های 83 تا 92 از رشد قابل قبولی برخوردار نبوده است و از اهداف چشم انداز 20 ساله توسعه عقب هستیم. برای استفاده از ظرفیت پیش گفته، مقصدسازی و افزایش سهم بازار گردشگری در مقاصد مختلف کشور نقش تعیین کننده‌ای دارد و رسیدن به این هدف مستلزم همکاری همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و بخش‌های مختلف خصوصی و آحاد جامعه فعال در ابعاد یاد شده می‌باشد.

  به نتیجه رسیدن سیاست فعال جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی و حل پرونده هسته‌ای ایران در برابر 6 قدرت برتر جهان موجب شده است که گردشگری ایران از جمله بخش‌هایی باشد که از امکان رشد روزافزونی برخوردار باشد، بطوری که روند ورود گردشگران در دو سال اول کار دولت تدبیر و امید، با شتاب فزاینده‌ای مواجه شده است. طبق آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری، در سال 2014 سهم ایران از گردشگران خارجی حدود 5 میلیون و 44 هزار گردشگر بوده است که رشد متوسط سالانه 12 درصدی را در دو سال گذشته نشان می‌دهد. این روند برای اولین بار ایران را در ردیف 47 کشور برتر از لحاظ گردشگر ورودی در دنیا قرار داده است. این در حالی است که روند رشد گردشگری در قاره آسیا سالانه 5/0% و در جهان 6/4% بوده است.

  با رویکرد دولت تدبیر و امید در توسعه گردشگری و تأکید مقام معظم رهبری در بند 50 سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم توسعه مبنی بر افزایش تعداد ایرانگردان خارجی با رویکرد توسعه پایدار برنامه ششم توسعه به 5 برابر، حکایت از قرار گرفتن گردشگری به عنوان یکی از محورها و ارکان توسعه کشور می‌باشد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با برنامه‌ریزی پیگیری برنامه‌های متعدد اقدامات ذیل را در طول یکسال گذشته و در جهت توسعه گردشگری به انجام رسانده است:
  1- اصلاح و تصویب آئین‌نامه ایجاد، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها در دولت یازدهم بعد از 25 سال.

  2- تهیه بسته پیشنهادی سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری کشور با بیش از 1300 پروژه و 25 میلیارد دلار

  3- افزایش مدت زمان روادید فرودگاهی از 15 روز به 30 روز

  4- تصویب و ابلاغ راه اندازی ویزای الکترونیک توسط هیئت دولت

  5- اجرای طرح آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی برای اولین بار در دولت یازدهم با پوشش حدود 16000 نفر

  6- ایجاد نمایندگی‌های اطلاع رسانی و جذب گردشگر با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی گردشگری در 11 کشور هدف که تا پایان سال 1394 به 25 کشور خواهد رسید.

  7- اختصاص منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل هتل‌ها، تأسیسات گردشگری و برنامه‌ریزی برای تأمین اماکن اقامتی مناسب برای سطوح مختلف درآمدی

  8- فعال نمودن توریست کارت توسط دو بانک داخلی

  9- تصویب دستورالعمل ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران و تفاهم چگونگی اجرای آن با مسئولین دولت عراق

  10- تعریف برنامه عمل برای بازارهای هدف گردشگری در40 کشور با اولویت بالا در برنامه جامع گردشگری

  11- تولید بسته سفرهای تلفیقی استان‌ها شامل استان‌های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و یزد برای ساماندهی زمانی و مکانی گردشگری داخلی 

  12- برنامه‌ریزی به منظور برندسازی گردشگری حلال ایران در میان جامعه مسلمانان جهان

  13- تهیه دستورالعمل احداث اقامتگاه‌های بوم گردی در راستای توسعه فعالیت‌های طبیعت‌گردی

  14- فعال نمودن سیم کارت گردشگری 

  15- تهیه و تولید دستورالعمل مشاور سفر حاوی توصیه‌ها و مقررات سفر به ایران برای گردشگران خارجی

  16- تصویب و ابلاغ دستورالعمل فعالیت گردشگری در فضای مجازی

  17- پیگیری تهیه برنامه جامع گردشگری کشور که امیدواریم همزمان با مراحل تدوین و تصویب برنامه پنج ساله ششم به تصویب مراجع ذیربط قانونگذاری برسد."
  بیشتر ...
 • برنامه تورهالی رایگان البرز گردی اعلام شد
   معاون گردشگری استان البرز از اعلام برنامه تورهای رایگان البرز گردی به مناسبت هفته گردشگری خبر داد.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز ، احمد ترکاشوند با بیان این مطلب گفت: تورهای فوق که با هدف آشنایی البرز نشینان و سایر هموطنان با جاذبه های گردشگری سراسر استان صورت می پذیرد از روز جمعه دهم مهر ماه به مدت یک هفته آغاز خواهد شد.
  وی مسیرهای گردشگری شهرستان طالقان ، اشتهارد-نظرآباد ، محور کرج -کندوان ، شهرستان ساوجبلاغ را از مقاصد تورهای البرز گردی همزمان با هفته گردشگری اعلام کرد.
  بیشتر ...
 • متن سخنرانی وزیر کار و رفاه اجتماعی به مناسبت هفته گردشگری

  توریست باید منبع درآمد جایگزین نفت شود و نوع نگرش ما به توریسم باید تغییر کند.
  به گزارش میراث آریا(chtn)  علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی روز یکشنبه پنجم مهر در همایش بزرگداشت روز جهانی گردشگری در برج میلاد گفت: در ۲۵ سپتامبر امسال ۱۹۳ کشور جهان به تصویب دستور کار توسعه بعد از ۲۰۱۵ پیوستند که کشور ما نیز در بین این کشور‌ها بود و رئیس‌جمهور نیز دولت خود را در این نشست، دولت توسعه پایدار و متعهد به محیط‌زیست اعلام کرد، این دستور کار توسعه بعد از ۲۰۱۵ می‌تواند برای کشور ما راهگشا باشد، این دستور کار که ۱۷ آرمان از جمله پایان دادن به همه صورت های فقر در هرجا و تضمین زندگی سالم برای همه در هر سنی، دستیابی به برابری جنسیتی و توانمند سازی دختران و زنان، ارتقا رشد اقتصادی پایدار، جامع و مداوم، اشتغال به کار مولد و شایسته برای همگان، کاهش نابرابری میان و بین کشورها، در پیش گرفتن اقدامات فوری علیه تغییرات آب و هوایی و حفاظت از اکو سیستم را در خود جای داده است باید مورد استفاده قرار گیرد.
  وی ادامه داد: باید بر این نکته تاکید کنم  که الگوهای پیشین توسعه در ایران نتوانسته اند تضمین کننده توسعه پایدار،اشتغال کامل و کار شایسته و توانمند  باشند، الگوهای پیشین نتوانسته اند ثروت را در جامعه ایرانی با عدالت توزیع کنند و گردشگری ما را هم با مشکل مواجه کرده اند.شاید بزرگترین مشکلی که الگوهای قبلی توسعه ایجاد کرده اند عدم تضمین اشتغال مناسب است، تاکید بر سرمایه گذاری در صنایعی که نیازمند سرمایه آنها بسیار زیاد و میزان اشتغال آنها بسیار کم همراه با آلاینده های محیطی یکی از خصلتهای مداوم برنامه 50 ساله توسعه پایدار بوده است.
  وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی یادآور شد: علاوه براین سرمایه گذاری هایی که تمرکز آن ها در بعضی استان ها محدود و عمیق شدن آنها در مرکز پیرامون بوده است، با پیروی از الگوهای پیشین تعیین اولویت ها و تاکید بر بعد خاصی از سرمایه های کشور و الگوی خاص سرمایه گذاری که تاکنون دنبال شده اشتغال به عنوان یکی از بزرگترین معضلات اقتصادی کشور حل نخواهد شد. من معتقدم با این روند، بحران اشتغال روز به روز وخیم تر خواهد شد. مسئله رشد بدون شغل پدیده ای بسیار جدی است.
  ربیعی یادآور شد: بنده  از اساس با مفهوم متداول توسعه و ابعاد آن که در جریان است مسئله دارم، توسعه، زندگی بهتر مردم است، توسعه رشد متوازن است، توسعه شادی در جامعه است. فکر می کنم با این الگو از توسعه، می توانیم نگاهی دیگر به روز جهانی گردشگری داشته باشیم.گردشگری فرصتی است تا الگوی سرمایه گذاری و توسعه کشور بر اساس آن تغییر پیدا کند به این ترتیب به سطح بالاتری از اشتغال زایی دست پیدا می کنیم.
  وی افزود: گردشگری به جهت اینکه فعالیتی متمرکز است و همه نقاط ایران از ظرفیتهای مختلف گردشگری از جمله گردشگری فرهنگی،زیارتی و ورزشی برخوردار است، این ظرفیت وجود دارد که اشتغال را در سراسر ایران گسترش دهیم به علاوه توسعه گردشگری نیازمند مشارکت فعالانه بخش خصوصی است چه  در ابعاد کوچک و چه بزرگ، توزیع سرمایه گذاری ها در سراسر کشور با توزیع ثروت می تواند الگوی جدیدی نسبت به به الگوی پیشین متکی بر سرمایه گذاری های کلان،کم اشتغال و مخرب برای محیط زیست کشور به وجود آورد، این تخریب ظرفیت های اکو سیستمی را کاهش داده و در نهایت به بحران اشتغال دامن زده شده را از بین ببرد.
  وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بیابان زایی ناشی از ناکار آمدی مدیریت منابع آب، کمبود آب در فعالیت های صنعت کشاورزی در نهایت مهاجرت های ناشی از وضعیت نا مناسب را به سرعت پیش برده و تهدیدات جدی را به وجود آورده است. در مقابل توسعه گردشگری،  میزان اتکا به ظرفیتهای اکو سیستمی برای توزیع ثروت و میزان نهاد هایی نظیر آب و خاک را قطعا کاهش خواهد داد.
   وی افزود: به عبارت دیگر گردشگری این ظرفیت را دارد که با تولید شغل و سرمایه گذاری کمتر و پایداری بیشتر، کشور را به سمت توسعه پایدار  و تحقق اهداف توسعه پایدار سوق دهد. گردشگری به شدت بر فروش خدمات متکی است، گردشگری قادر است زنجیره های مختلفی از تولید کالا و خدمات را به یکدیگر متصل کند .آمارها نشان می دهد به ازای هر 8/4 نفر گردشگر یک شغل دائم ایجاد می شود. بنابراین تصور کنید رسیدن به مرز 20 میلیون گردشگر به معنای رسیدن به 4 میلیون و 167 هزار شغل ثابت خواهد بود. علاوه بر موارد فوق، در آمد زایی گردشگری بسیار حائز اهمیت است.
  ربیعی گفت: توسعه گردشگری بخش اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر است. به همان میزانی که از درآمد نفت کاسته می شود و به جای اینکه نفت را بر سفره مردم ببریم باید برای تبدیل ایران به جامعه ای سالاد گونه تلاش کنیم. جامعه ای با تنوعات متفاوت از قومیت ها و ملیت ها که در خود دارد. گردشگری با در اختیار داشتن 9 درصد از تولید ناخالص جهان امروز یک صنعت برتر است، ما باید چنان هدف گذاری کنیم که از بخشی از آن را برخوردار شویم.
  وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی اضافه کرد: وجه دیگری از توسعه گردشگری توزیع عدالت گونه ثروت است. کاستن از نابرابری های منطقه ای در اولویت های برنامه ششم قرار دارد،علاوه بر آن تحصیل رفاه اجتماعی و فقر زدایی قطعا از طریق توسعه و رونق صنعت گردشگری موثر خواهد بود  و از این منظر اشتغال می تواند زمینه کاهش آسیب های اجتماعی را فرهم کند. همچنین وضعیت عدالت گستری در توسعه صنعت گردشگری می تواند یکی از شاخص ها باشد.همیشه حرف از ایجاد زیر ساخت های گردشگری مانند هتل متداول بوده است، ما باید وجه دیگری را مد نظر قرار دهیم وآن هم فرهنگ گردشگر پذیر و مدارا با توریست است.
   وی تصریح کرد: توریست باید منبع درآمد جایگزین نفت شود، نوع نگرش ما به توریسم باید تغییر کند، زیر ساخت امنیتی که کمتر مورد بحث بوده در فضای پسا تحریم که فضای ایران هراسی را کنار برده، باید مورد توجه قرار گیرد، آموزش هتل داری توسط سازمان فنی و حرفه ای کشور توسط وزارت خانه ما و یا بازار یابی گردشگری باید در دستور کار قرار گیرد.
  ربیعی یادآور شد: در بخش تعاونی ها به خصوص روستاهای توریسم پذیر که در چند نقطه اجرا شده تصور ما را از گردشگری در هتل های بزرگ تغیر می دهد. گردشگرانی که عمدتا به ایران سفر می کنند این طرح را بیشتر می پسندند .وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در پایان گفت: در بحث فرش و صنایع دستی  500 میلیارد ریال اعتبار در صندوق توسعه کار آفرینی هزینه شده است همچنین ما آمادگی داریم مناطق بوم گردی مورد حمایت قرار دهیم، در نهایت در بحث گردشگری باید به گردشگری سالمندان و بازنشستگان و افرادی که توان رفتن به مسافرت ندارند و در این زمینه هم مسئولیت داریم توجه کنیم.

  بیشتر ...
 • صدور پیام در پی کشته شدن جمعی از زائران در منا
  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی درپی فاجعه مصیبت بار امروز در منا که در آن جمع کثیری از میهمانان الهی جان خود را از دست دادند با صدور پیامی ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیدگان این حادثه اندهبار و تسلیت به بازماندگان آنان تأکید کردند: دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ پذیرفته و به لوازم و قاعده ی حق و انصاف عمل کند، ضمن اینکه مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته ای که عامل این فاجعه بوده است نیز نباید از نظر دور بماند.
  ایشان همچنین در کشور سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
  متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

   بسم الله الرحمن الرحیم
  انا لله و انا الیه راجعون

  فاجعه‌ی مصیبت‌ بار امروز در منا که در آن جمع کثیری از ضیوف‌ الرحمان و مومنانِ مهاجر الی‌الله از کشورهای گوناگون، جان باختند، اندوهی بزرگ در جهان اسلام پدید آورده و عید آنان را عزا کرده است. در میهن عزیز ما نیز دهها خانواده که مشتاقانه در انتظار عزیزان حج‌گزار خود بودند، اکنون به عزای آنان نشسته‌اند. اینجانب با قلبی سرشار از غم و همدردی با مصیبت‌دیدگان، این حادثه اندوهبار را به روح مطهر حضرت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) و به ساحت مقدس ولی الله الاعظم حضرت صاحب‌الزمان (اروحنا فداه) که صاحب‌عزای اصلی است، و به همه بازماندگان و عزاداران در سراسر جهان اسلام به ویژه در ایران عزیز تسلیت عرض می‌کنم و رحمت خاصه‌ی خداوند غفور و رحیم و شکور را برای این میهمانان گرامیش و شفای عاجل آسیب‌دیدگان و مجروحان را از درگاه عطوفتش مسألت می‌نمایم و یادآور می‌شوم:

  ۱. مسئولان نمایندگی اینجانب و سازمان حج تلاش طاقت‌فرسای خود در شناسایی جان‌باختگان و معالجه مجروحان و اعزام به کشور و خبررسانی سریع را که سراسر امروز بدان مشغول بودند همچنان ادامه دهند و همه کسانی که توانایی دارند به آنان کمک کنند.

  ۲. هر گونه کمک ممکن را به حجاج دیگر کشورها نیز تعمیم دهند و حق برادری اسلامی را به انجام رسانند.

  ۳. دولت سعودی موظف است مسئولیت سنگین خود را در این حادثه‌ی تلخ پذیرفته و به لوازم آن به قاعده‌ی حق و انصاف عمل کند. مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده نباید از نظر دور بماند.

  ۴. جان‌باختگان این حادثه انشاالله مشمول این کلام نورانی قرآن‌اند که: «و من یخرج من بیته مهاجرا الی الله و رسوله ثم یدرکه الموت فقد وقع اجره علی الله» این برای بازماندگان، تسلای بزرگی است. آنان پس از طواف و سعی و پس از ساعات پربرکت عرفات و مشعر و در حال انجام مناسک حج به دیدار معبود شتافته‌اند، و انشاالله مورد لطف و رحمت ویژه احدیتند. اینجانب با تسلیت دوباره به عزاداران، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم.

  والسلام علی عباد الله الصالحین

  سیّدعلی خامنه‌ای
  دوم مهر یکهزار و سیصد و نود و چهار
  بیشتر ...
 • پیام تسلیت رئیس جمهور درباره فاجعه منا
  بسم‌الله‌الرحمن الرحیم

  انا لله وانا الیه راجعون

  خبر تأسف‌بار و تأثر برانگیز فاجعه مولمه کشته و مجروح شدن بیش از دویست نفر از حجاج ایرانی بیت‌الله‌الحرام در آستانه ورود به نیویورک غمی سنگین بر اینجانب و هیئت همراه مستولی نمود. درگذشت حجاج عزیزمان در کنار متمسکین به حبل‌الله از امت اسلامی و مجروح شدن ضیوف‌الرحمان در لباس احرام در سرزمین وحی و در آرزوی وصال حق تعالی مصداق روشن من یخرج من بیته مهاجرا الی‌الله است، که فقد وقع اجره علی‌الله.  بی شک اعلام سه روز عزای عمومی در کشور نیز که مبین عمق این فاجعه است، حداقل همدردی دولت و ملت شریف ایران با بازماندگان این فاجعه خواهد بود.

  اینجانب با تسلیت فاجعه دردناک منا، به محضر حضرت ولی‌عصر(عج)، بازماندگان معزز، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران، از جناب آقای جهانگیری معاون اول محترم می‌خواهم تا در اسرع وقت با تشکیل ستاد ویژه رسیدگی به این فاجعه و تجمیع امکانات لازم، ضمن اطلاع‌رسانی به ملت شریف ایران، اقدامات زیر را انجام داده و مستمرا به اینجانب گزارش دهد:

  ١- با اعزام تیم‌های امداد در صورت لزوم و ارسال هواپیما به کشور عربستان، رسیدگی به امور حجاج بیت‌الله‌الحرام، مجروحین فاجعه و انتقال درگذشتگان به کشورمان را در اولویت اقدامات ستاد قرار دهند؛ لازم است حجاج عزیز احساس نمایند می‌توانند سایر مناسک باقیمانده خود را در آرامش و امنیت انجام داده و وفق برنامه به کشور خود باز گردند.

  ٢- از استانداران محترم خواسته شود با حضور در منازل درگذشتگان و مجروحین فاجعه ضمن ابلاغ پیام تسلیت اینجانب، کمک‌های لازم و تسهیلات مکفی برای انجام امور مربوطه را در اسرع وقت ارائه نمایند.

  ٣- وزارت امورخارجه و سفیر ایران در عربستان موظف‌اند ضمن بررسی چگونگی رخ دادن این فاجعه تمامی اقدامات لازم جهت احقاق حقوق درگذشتگان و حادثه‌دیدگان را به عمل آورده و از دولت عربستان نیز می‌خواهم ضمن به عهده گرفتن مسئولیت این فاجعه، به وظایف قانونی و اسلامی خود در این زمینه عمل نمایند.

  ضمن همدردی مجدد با خانواده‌های آسیب‌دیدگان، از درگاه خداوند متعال طلب مغفرت برای جان باختگان، آرزوی شفای عاجل برای مجروحان و حج مقبول و سعی مشکور برای حجاج عزیز کشورمان توأم با امنیت کافی و سلامت مسئلت دارم.

  حسن روحانی

  رئیس‌جمهوری اسلامی ایران
  بیشتر ...
 • معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی درگذشت جانباختگان حادثه منا در مراسم حج امسال را تسلیت گفت.
  بار دیگر سوء مدیریت مقامات مسئول در عربستان سعودی موجب رقم خوردن حادثه‌ای دردناک و جان باختن بيش از هزار تن از حجاج شد که در میان آنان جمعی از هموطنان عزیزمان نیز به رحمت ایزدی پیوستند.

  ارتحال جانگداز زائران خانه خدا را به پیشگاه حضرت ولیعصر (عج)، مقام معظم رهبری (مد ظله العالي)، ملت مسلمان ایران و به ویژه خانواده های قربانیان این حادثه تلخ تسلیت می‌گویم و برای جان‌باختگان رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل مسألت می‌نمایم.
  بیشتر ...
 • تقدیر
  تقدیر استاندار محترم البرز از مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز به مناسبت هفته دولت