رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای
ریاست محترم جمهور حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی
جناب آقای دکتر سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
دهه ی فجر بر شما فجرآفرینان پیروزمند فرخنده باد
هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته www.ttexhibition.com
نشست خبری مدیر کل - 7 بهمن سالن شهدای استانداری البرز ساعت 10 صبح


نظرسنجی

بزرگترین مشکلات شما در سفرهای نوروزی چه بوده‌است؟

 حمل و نقل و جاده

 اقامت و غذا

 سرویس بهداشتی

 تسهیلات بازدیدازجاذبه‌های تاریخی

ثبت نظر نمایش نتایج


اخبار و اطلاعیه ها
 • تشکیل جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز
  دومین  نشست اعضائ ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز با حضور حداکثری اعضا و به ریاست جناب آقای دکتر معصومی معاون محترم امور عمرانی استاندار و قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر استان البرز روز دوشنبه مورخ ششم بهمن ماه سال جاری در سالن کنفرانس معاونت عمرانی استانداری تشکیل شد. در این جلسه ابتدا جناب اقای عبیدی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیر ستاد یادشده به بررسی مصوبات نشست پیشین پرداختند. پیگیری موضوع ایجاد پایگاه های امداد و نجات در سراسر استان ، هماهنگی نهادها و دستگاه های اجرایی و نظارتی جهت نظارت بهتر و موثرتر به منظور ارائه خدمات گردشگری به مسافران و گردشگران استان و ضرورت همکاری و همیاری کلیه دستگاه های اجرایی استان جهت معرفی استان البرز به عنوان یک مقصد گردشگری از عمده مباحث مطروحه در ابتدای این نشست بود.
  در ادامه مباحثی از سوی اعضا مطرح شد که در این میان می توان به انجام و اجرای طرح استقبال از بهار، ضرورت تعبیه تابلو ها و علائم معرفی جاذبه های استان به تفکیک شهرستان ها، تجهیز مراکز خدماتی، امدادی و بهداشتی در ایام نوروز، انجام موارد مندرج در دستورالعمل نوروز 94 براساس طرح ابلاغی، و ساماندهی نمازخانه ها، واحدهای پذیرایی بین راهی و سرویس های بهداشتی بین راهی  اشاره نمود.
  درپایان این جلسه جناب آقای دکتر معصومی معاون امورعمرانی استانداری با تاکید بر اهمیت و ضرورت توسعه فضاهای گردشگری استان، تاکید کردند که مدیران استان باید در قالب طرح نوروزی ستاد طوری عمل نمایند که تعادل میان مسافران ورودی استان و گردشگرانی که در استان اقامت می کنند برقرار شود.

  بیشتر ...
 • باغ جهانشهر از فهرست آثار ملی خارج شد/احیای کاخ مروارید در گِرو اعتبار
  مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی البرز از خروج باغ جهانشهر از آثار ملی خبر داد و گفت: این اثر سال ۸۸ از فهرست آثار ملی خارج شد ولی این خبر نزدیک به دو ماه است که به میراث البرز ابلاغ شده است.
  نشست خبری مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی البرز پیش از ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در سالن شهدای البرز استانداری البرز برگرار شد.
  ابوالفضل عبیدی با اشاره به اینکه استان البرز دارای شاخص های خاص گردشگری است، در جواب این سوال که طرح جامع گردشگری البرز در چه مرحله ای به سر می برد؟ اظهار داشت: فاز اول یعنی فاز مطالعاتی طرح جامع گردشگری استان تکمیل شده است و در بازه زمانی یکساله این طرح آماده ارائه خواهد شد.
  عبیدی در جواب سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه وضعیت تملک کاخ مروارید در چه مرحله ای است؟ و چه اقدامات مرمتی تا کنون در این اثر منحصر به فرد انجام شده است؟ و آیا اداره کل میراث فرهنگی البرز توانسته است برای احیای این بنای معاصر از سازمان میراث فرهنگی کشور،  اعتباری جذب کند یا خیر؟ گفت: مجموعه تاریخی - فرهنگی کاخ مروارید را اردیبهشت ماه امسال تحویل گرفتیم و توانستیم برای احیا و مرمت کاخ مروارید از ردیف اعتبارات ملی سال ۹۲ بودجه دریافت کنیم.  یک میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی سقف کاخ مروارید نیاز است
  عبیدی در ادامه با اشاره به کمبود اعتبارات و میزان تخریب کاخ مروارید یا همان کاخ شمس، اذعان داشت: برای حفاظت بنا تلاش کردیم که با توجه به کمبود بودجه امیدواریم شرایط بدتر نشود.
  عبیدی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به اینکه گنبد اصلی بنا مشکل دارد و بارش های باران و برف و همچنین عدم پوشش سقف مجموعه باعث تخریب بنا شده است، اداره میراث فرهنگی چه برنامه ای دارد؟ توضیح داد: گنبد اصلی به صورت فایبرگلاس بوده است برای ترمیم و بازسازی این گنبد اعتباری بالغ بر یک میلیاد تومان تخصیص یافته است.  باغ جهانشهر سال ۸۸ از فهرست آثار ملی خارج شد
  وی از مجموعه کاخ مروارید به عنوان یکی از بهترین ظرفیت گردشگری استان، یاد کرد و گفت: برای احیای این اثر منحصر به فرد معاصر نیاز به عزمی ملی و استانی است و شاخص های این اثر می تواند آن را در فهرست آثار جهانی قرار دهد.
  عبیدی در رابطه با تملک مجموعه کاخ مروارید افزود: پیگیری های حقوقی انجام شده است و امیدواریم بحث تملک این مجموعه محقق شود.
  این مسئول در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه خبرها حاکی از این است که باغ جهانشهر واقع در کرج دو ماه گذشته از فهرست آثار ملی خارج شده است، چرا؟ افزود: باغ جهانشهر کرج در سال ۸۸ از فهرست آثار ملی خارج شده است ولی متاسفانه ابلاغ خروج این اثر از فهرست آثار ملی دو ماه گذشته به استان البرز اعلام شده است.  در آمد حاصل از بازدید گردشگران در البرز محسوس نیست
  وی با اشاره به مباحث ارائه شده در کمیسیون ماده ۵ و شکایت شاکیان خصوصی این باغ، بیان کرد: با توجه به شکایت ۵ شاکی خصوصی دیوان رای به خروج این اثر از فهرست آثار ملی داد و به علت اینکه رای دیوان لازم الاجراست به شهرداری کرج و همچنین استاندار البرز خروج این اثر از فهرست آثار ملی اعلام شده است.
  این مسئول در پاسخ به این پرسش که به حضور توریست ها و گردشگرانی که البرز را برای سفر انتخاب کردند، چه میزان درآمد برای استان به ارمغان آورده است؟ خاطرنشان کرد: با توجه به اعتبارات تخصیص یافته شده نمی توانیم کارها را به صورت منسجم پیگیری کنیم در حال حاضر برای دو مجموعه کاخ سلیمانیه و کاخ مروارید مجوز فروش بلیط داریم، ولی درآمد حاصل از بازدید گردشگران از این دو مجموعه محسوس نیست.
  وی در پایان در رابطه با طرح جامع حفاظتی میراث فرهنگی تاکید کرد: در بحث حفاظت از میراث فرهنگی نوع نگاه به آثار متفاوت است، به همین منظور برای هر اثر در حوزه میراث فرهنگی به تناسب آن اثر تعیین تکلیف می شود و محافظت صورت می گیرد.

  بیشتر ...
 • تقدیر و تشکر اداره کل میراث فرهنگی البرز از حضور پر شور اصحاب رسانه
  روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از حضور پرشور خبرنگاران و اصحاب رسانه علی الخصوص مدیران و سرپرستان محترم مطبوعات و خبر گزاریها که در جلسه حضور داشتند تشکر می نماید . در این خصوص اعلام میدارد
  در جلسه مورخ 93/11/7 که در سالن شهدای استانداری البرز برگزار شد ضمن تشکر از مجموعه استانداری البرز علی الخصوص اداره کل روابط عمومی و اداره کل امور اداری و پشتیبانی استانداری البرز که در برگزاری جلسه از هیچ کمکی دریغ ننمودند ، از حضور قریب به اکثریت خبر گزاریها و مطبوعات در این جلسه نیز تشکر می نماییم.
  بی شک هدف از اطلاع رسانی به عنوان یک علم تهیه مجموعه اطلاعاتی است که سبب پیشرفت نهادهای گوناگون و روش هایی می شود که بر ای گرد آوری و انتقال دانش در نظر گرفته شده است . اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز بر خود لازم میداند در این راستا با تعریف سطح تعامل گسترده با اصحاب رسانه متعهد و مومن به آرمانهای مقدس نظام جمهوری اسلامی از هیچ کوششی دریغ ننماید.
  بار دیگر از تمام نهادها و سازمانها و مراکز اطلاع رسانی که مارا در این رسالت عظیم یاری می نمایند تشکر می نماییم.

  مجید طاهری فر
  مدیر روابط عمومی                                                                                        
  بیشتر ...
 • گزارش تصویری نشست خبری مدیر کل
   نشست خبری مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز در تاریخ 7 بهمن 1393 برگزار شد